Anasayfa Gezi notları Barcelona 101: İlk Kez Gelecekler İçin Barcelona Gezi Rehberi

Barcelona 101: İlk Kez Gelecekler İçin Barcelona Gezi Rehberi

yazan Ender

Hola todos! Barcelona’da nerelere gidilir, ne yapılır, neler yenir.. Barcelona ile ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bu yazıda bulabileceksiniz. Özellikle Barcelona’ya ilk kez gelecekler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Daha önce gelenler ise neler kaçırmış bu yazıda görebilir.

Ayrıca Barcelona’da turistler tarafından daha az bilinen yerler için Barcelona 201 yazımızı, Barcelona’ya uzakta olmayan alternatif rotalar için Mura ve Talamanca: Barcelona’ya Yakın Tarihi Köyler, Barcelona’dan Günübirlik Tarih ve Deniz Gezisi: Peratallada, Vulpellac ve Ullastret Ortaçağ Köyleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Barcelona Hakkında Genel Bilgi

Barcelona, İspanya’nın kuzeydoğusunda, Akdeniz kıyısında yer alır ve Madrid’den sonra İspanya’nın en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. İspanya’daki il, ilçe ve belediye olayları Türkiye’den farklı ve biraz karışık. İl olan Barcelona’da 4.8 milyon kişi, görece küçük denebilecek merkez ilçe/belediye olan Barcelona’da ise 1.6 milyon kişi yaşar. Bu yazıda bahsettiğimiz Barcelona merkez ilçe olandır.

Turistik olarak çok gözde bir destinasyon olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir sanayi şehridir Barcelona. Birçok global firmanın ofisini görebilirsiniz. Son yıllarda ise verilen teşvik ve yapılan yatırımlarla letgo, Glovo gibi bazıları Türkiye’de de bilinen yüzlerce startup’a ev sahipliği yapmaktadır.

Barcelona’ya Ulaşım

Barcelona, El Prat havaalanına sahiptir. Türkiye’den gelenler için, hem THY’nin hem Pegasus’un İstanbul’dan Barcelona’ya günde birden fazla seferi var. İstanbul’dan yolculuk 3 saat 45 dakika kadar sürer.

Eğer Avrupa’dan geliyorsanız, Avrupa’nın neredeyse her yerinden direk uçak var. Ryanair, Wizz Air gibi ucuz havayolları ile geliyorsanız dikkat etmekte fayda var. Bazen Barcelona için El Reus ve Girona havaalanlarına iniş yapabilirler. Aslında bu havaalanları farklı Katalan şehirlerindedir. Ancak ortalama 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Barcelona şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fiyatı makulsa tercih edilebilir.

Barcelona’ya Genel Bakış

Önce sizlerle genel Barcelona görüntüsünü paylaşalım.

Barcelona’ya ilk defa gelen birisi vaktinin %80’ini Ciutat Vella ve Eixample bölgelerinde geçirecektir. Fikir vermesi açısından Ciutat Vella’nın üst sınırından(Katalonya Meydanı) plaja kadar 30 dakikada yürünebilir Yani burası öyle büyük bir şehir değil. Tabi unutulmamalı ki aman şu sokağı da göreyim bu binayı da çekeyim derken saatler geçer anlamazsınız bile 🙂

barcelona map
Gayriciddi Barcelona haritası

Kısaca Barcelona Tarihi

Sizleri Vikipedi bilgilerine boğmadan kısaca Barcelona tarihinden bahsedeyim:

Bildiğimiz manada ilk şehir Romalılar tarafından Ortaçağ döneminde kuruluyor. Güneydeki ve kuzeydeki iki Roma şehri ortasında kalması ve 2 nehrin(Besos ve LLobregat) arasında olması Romalıların bu şehri kurması için en büyük nedenleri olmuş.

Romalıların kurduğu şehirden kalan bazı surları ve kalıntıları Gotik bölgesinde görebiliyoruz. Eski şehir bugün Barcelona Katedrali ile Jaume meydanı(Plaça de Sant Jaume) arasında kalıyordu.

Sonraki zamanlarda Aragon, Katalonya veya çeşitli İspanyol yönetimlerinin kontrolü altına girmiş ama Barcelona önemini hep korumuş. Şehir düzenli olarak gelişmeye devam etmiş. Akdeniz’de hem ticari hem askeri açıdan önemli bir liman olmuş.

İnebahtı Deniz Savaşı’nda Haçlı filosunun kullandığı Kraliyet Kadırgası’nın(Royal Galley) Barcelona tersanelerinde yapıldığını biliyor muydunuz? Royal Galley’i Museu Marítim de Barcelona’da görebilirsiniz.

19. yüzyıl ise bugün Barcelona’yı Barcelona yapan senelere ev sahipliği yapmış diyebiliriz. Bu dönemde iki önemli isim ön plana çıkıyor: Ildefons Cerdà ve Antoni Gaudí.

İki er çıktı meydane ikisi de birbirinden şahane: Gaudí ve Cerdà

Bilmeyenler için Barcelona’nın Eixample(Katalanca ek, uzantı demek) denilen bölgesi Cerdà tarafından çizilmiş muntazam bir şehir planlamasına sahiptir. Bu plana göre binalar bloklar içerisinde yer alır. Blokların köşeleri verimliliği arttırmak için kesik yapılır. Her blok arasındaki mesafe ulaşımı, hijyeni, gün ışığını ve kişi başına düşen hava miktarını belirli bir standardın üzerinde tutmak üzere belirlenmiştir. Sokaklar cetvelle çizilmiş gibi dümdüzdür. Cerdà‘nın tüm istekleri yerine getirilmese de bazı önemli noktalar uygulanıyor. Daha nice detaylar var bu planda ama başka bir yazıya kalsın.

barcelona from above
Barcelona’yı oluşturan blokların üstten görünüşü

Sonrasında ise Gaudí çıkar meydane.. Gaudí Katalan bir mimardır. Bir şehrin üzerinde bu kadar iz ve etki bırakan kaç mimar vardır gerçekten? Gaudí’nin açtığı yol başka mimarlara da ışık olmuş ve şehirde adeta bir mimari yarış yaşanmış. Bugün özellikle Eixample bölgesi mimari güzelliğiyle dikkat çeken yüzlerce binaya ev sahibi yapıyor. Barcelona’da görülecek yerler listesinin birçoğunun Gaudí’nin eserlerinden oluşması tesadüf değil.

Barcelona’nın son kırılma noktası ise 1992 Olimpiyatları olmuş. Bu döneme kadar daha çok bir sanayi şehri olmasıyla ön plana çıkan Barcelona, olimpiyatlar öncesinde ve sonrasında köklü değişikliklere sahne olmuş. 90’lardaki binlerce fabrika, atölye bugün sanatçılara, alternatif işlere mesken olmuştur. Kentsel dönüşüm ile şehrin çirkin yüzünü değiştirme çalışmaları hala devam ediyor. Olimpiyatlardan önce bir plajı bile olmayan Barcelona, kumu Mısır’dan, palmiye ağaçlarını ise Hawaii’den getittirmiş ve bugün Avrupa’nın en meşhur plajlarından birine sahiptir(Barceloneta).

Sonuç olarak Barcelona bugün Avrupa’nın en gözde turistik şehirlerinden birisi olmayı başarmış. Hala da şehrin yöneticileri Barcelona’yı sürdürülebilir bir hayatın yaşanması için geliştirmeye devam ediyorlar.

Barcelona’ya ne zaman gelmeli?

Bu soruyu birkaç farklı açıdan ele alalım:

İklime göre:

Barcelona’da Mart ayı itibarıyla havalar ısınmaya başlar ve Ekim/Kasım’a kadar havalar soğumaz. Ekim/Kasım soğuk olmasa bile yağışlı olabilir. Temmuz, Ağustos gibi aylar en sıcak ve turizm açısında en yoğun aylardır. Bizce en iyisi ilkbahar veya sonbahardır. Hem sıcaktan etkilenmezseniz, hem turist yoğunluğu azdır, hem de konaklama fiyatları biraz daha düşüktür.

Kışın gelmeyi düşünenler için; Aralık, Ocak ve Şubat ayları ortalama sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşer. Yağış çok olmasa da rüzgar olabilir.

Turist yoğunluğuna göre:

Turist yoğunluğu iklimle paralellik gösterir. Mayıs-Eylül harici yoğunluk daha düşük olacaktır.

Ağustos için özel bir parantez açmak gerekirse, İspanya’da ve Avrupa’da Ağustos insanların tatile çıktığı aydır. Barcelona’nın yerelleri şehri terkeder. Ancak diğer taraftan başka bölgelerden ve ülkelerden tatil için Barcelona’ya gelenlerin sayısı da artabilir.

Festival zamanlarına göre:

Barcelona’da festivaller için en yoğun dönem Ağustos ve Eylül’dür. Ayrıca bilen bilir ki Noel dönemi Avrupa şehirleri başka bir havaya bürünür. En iyisi biz sizi Fiesta Fiesta! Barcelona Festival Günleri yazımıza alalım. Festivallere ve tarihlerine bakıp siz karar verin! Unutmayın ki festival zamanları konaklama talep ve fiyatlarında artış olabilir.

correfoc
Gracia festivalinden bir görüntü

Barcelona’da dikkat etmeniz gereken durumlar

  • Şehrin özellikle turistik bölgelerinde (Raval, Gotik, El Born, metro ve istasyonlar, plaj vs) yankesicilik ve kapkaç yaygındır. Bunun muhtemelen en büyük sebebi saçma bir İspanyol yasası. Eğer 500 Euro ve üzerinde nakit olarak çaldırmadıysanız polis hiçbir şey yapmıyor. Dikkat ederseniz nakit dedim. Yani telefon vs çaldırsanız da hiçbir şey yapmazlar. Bu durum birçok Barcelonalı’ya göre şehrin en önemli problemlerinden biri.
  • İkinci mevzu hayati değil ancak bizim hala ayak uyduramadığımız bir durum. İspanya’da akşam yemekleri geç yenir. Ama gerçekten geç. 9’dan önce pek başlamazlar ve 11’e kadar da sarkabilir. Eğer akşam yemeğini 6-7 gibi yiyorsanız o saatlerde yerel mekanlar genelde kapalı oluyor. Genel olarak birçok restoran akşam 4-5 gibi kapanır ve 7-9 civarı tekrar açılır. Plan yaparken Google haritalardan mekanların çalışma saatlerini kontrol edebilirsiniz.
  • Eğer bisiklet veya elektrikli scooter gibi bir araç kiralamayı düşünüyorsanız kurallara riayet etmeye çalışın. Bisiklet yolları oldukça yaygın. Eğer bisiklet yolu yoksa, bisikletlilerin araba yolunu kullanma hakkı var. Ancak scooter ile sadece bisiklet yolunda gidebilirsiniz. İkisi için de kaldırımda sürmek yasak. Kaldırımda ve yaya geçitlerinde elinizde sürüklemeniz lazım. Ha herkes kurallara uyuyor mu? Hayır. Ancak polise yakalanırsanız 100- 200 Euro dolayında cezaları var.
  • Sagrada Familia, Park Güell gibi yerlere girmek istiyorsanız, upuzun kuyruklarda hayatınızı çürütmemek için biletinizi internetten alın. Sıra beklemenin ötesinde bazen Sagrada Familia için biletler önceden bitebiliyor.
  • Her ayın ilk pazarı çoğu müze ücretsizdir. Ek olarak bazı müzeler her pazar belirli saatler arasında da ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. Ücretsiz günler ve saatleri gideceğiniz müzenin websitesinden kontrol edebilirsiniz.

Barcelona’da ne kadar kalmalı?

Cevaplaması kolay bir soru olmasa da bizce en azından 4-5 gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz. Bu sürede en gözde turistik mekanları görebilir, Gotik bölgesinin dar sokaklarında kaybolabilir, Sagrada Familia’ya ağzınız açık bakabilir, bol bol fotoğraf çekinebilir ve denize girebilirsiniz. Eğer daha fazla vaktiniz varsa Seviye 2’ye hoşgeldiniz! Daha daha uzun vaktiniz varsa Barcelona’ya yakın diğer şehirlere günübirlik seyahatler yapabilirsiniz.

Barcelona’da şehir içi ulaşımı nasıl yapmalı?

Barcelona Türkiye’deki şehirlerle kıyaslarsak yüzölçümü olarak büyük bir şehir değil. Şehir içi toplu ulaşım olanakları metro, otobüs, tramvay gibi her türlü aracı kapsayacak kadar gelişmiştir.

Eğer şehre ilk defa geliyorsanız zaten gezeceğiniz yerler genelde birbirine yakındır. Kaldı ki burayı keşfetmek istiyorsanız bizim tavsiyemiz kesinlikle yürümenizdir. Barcelona özellikle mimarisiyle birçok insanın kalbini kazanmıştır. E bu güzel sokakları, binaları keşfetmek için yürümekten daha iyi bir yol olabilir mi?

CityMapper Uygulaması

CityMapper hem iOS’de hem Android’de hem de web’den çalışan şehir içi ulaşımda elimiz ayağımız olan bir uygulama. Mutlaka telefonunuzda olsun.

Uygulamada gitmek istediğiniz yeri ve başlangıç noktanızı yazıyorsunuz ve o size alternatif ulaşım olanaklarını çıkartıyor. Otobüs, metro, yürüme vs ne kadar sürer hepsini teker teker listeler.

Resmi sitesi: https://citymapper.com/barcelona?set_region=es-barcelona

T-Casual Ulaşım Kartı

Tabi ki bazı noktalar vardır ki toplu ulaşım kullanmak daha iyi olabilir. Bunun için ihtiyacınız olan T-Casual denilen 10 binimlik toplu ulaşım kartıdır. Bu bileti tüm şehir içi ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Mesela Tibidabo, Park Güell, Montjuic gibi yerlere giderken metro veya otobüs kullanabilirsiniz. Ayrıca Barcelona El Prat Havaalanı ile Şehir Merkezi Arası Ulaşım yazısında anlattığımız gibi T-Casual’ı havaalanı ile şehir merkezi arasında da kullanma şansınız var. Unutmayın ki bu kart tek kişiliktir. Aynı vasıtada iki kişi için kullanamazsınız.

Barcelona genel olarak düz bir şehir olduğu için bisiklet ve elektrikli scooter gibi mobil araçlar da çok yaygındır. Günlük kiralama yöntemine gidebilirsiniz. Kurallara uymayı unutmayın!

Hola BCN Turistik Ulaşım Kartı

T-Casual’ın yanında Barcelona’da turistler için çıkartılmış özel bir ulaşım kartı var. Bu kart ile metro, tramvay, Zone 1(muhtemelen diğer bölgelere gitme ihtiyacınız olmayacak ilk gelişinizde) içerisinde banliyö trenleri, füniküler, otobüs gibi tüm ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. El Prat Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan L9 isimli metroyu da bu özel kartla ekstra ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Kullanım hakkı sınırsız. Eğer pek yürümem metro, otobüs sık kullanırım diyorsanız makul bir seçenek olabilir. 2 günden 5’e güne kadar seçenekleri var. 2021 fiyatları şöyle:

  • 2 gün: 16.30 Euro
  • 3 gün: 23.70 Euro
  • 4 gün: 30.80 Euro
  • 5 gün: 38.00 Euro

Barcelona Card (Turistik Şehir Kartı)

Hola BCN sadece ulaşım maksatlı bir kart iken Barcelona Card ulaşımın yanı sıra birçok müze ve turistik aktivitede ücretsiz giriş veya indirim sağlayan bir şehir kartı. Çok sayıda yerde avantajı olduğu için burada uzun uzadıya yazmak yerine sizleri https://www.barcelonacard.org/discounts/ adresine alalım. Gezeceğiniz yerlerle buradaki avantajlar uyuyorsa makul bir seçenek olabilir.

Barcelona Turistik Otobüsü (Hop on Hop off)

Eğer Barcelona’da kısıtlı zamanınız varsa ve hızlıca belli başlı yerleri görmek istiyorsanız, hop on hop off turistik otobüs sizin için olabilir. Eğer daha önce kullanmadıysanız, bu tip otobüslerin en turistik yerlerden oluşan özel bir rotası olur. Tek bir biletle o gün içerisinde istediğiniz kadar bu özel otobüslere binip inebilirsiniz. İsterseniz inmez otobüsle göre göre geçersiniz. Örneğin Sagrada Familia’dan biner Katalonya Meydanında iner, biraz orada gezer sonraki otobüse tekrar binebilir ve Barceloneta’ya gidebilirsiniz. Böylece az yürüyüp zamandan kazanmış olursunuz. En turistik yerleri kapsayan 3 tanesi rotası var. Detaylı bilgi için: https://www.hoponhopoffbarcelona.org/

Barcelona’da Araç Kiralama

Barcelona’da araç kiralamayı tavsiye etmiyoruz. Şehir içerisinde kesinlikle ihtiyacınız olmayacak. Eğer araç kiralamak için önemli bir sebebiniz varsa iki şeyi hesaba katmayı unutmayın: park yeri/ücreti ve trafik.

Şehir içinde sokaklarda kafanıza göre araç park edemezsiniz. Bir sürü kuralı, rengi var. Mecbur özel park alanlarına bırakmak durumunda kalacaksınız. Onlarda ortalama günlük en az 12 Euro civarına gelir. İkinci sorun ise neredeyse her 2 blokta bir kırmızı ışık veya yaya geçitleri var. Kısaca zart zurt durmak zorunda kalıyorsunuz. Kısa mesafeler bile uzun vakit alabiliyor.

Araç kiralamayı toplu ulaşımın daha sınırlı olduğu küçük sahil kasabalarına veya köylere gitme planınız varsa düşünebilirsiniz. Araç kiralamaya alternatif olarak ise Blablacar ve kişilerin şahsi araçlarını kiraladığı Getaround gibi servisleri değerlendirebiliriz. Özellikle Getaround ile %30-%40 daha ucuz fiyatlara araç kiralamışlığımız var.

Barcelona’da nerede konaklamalı?

Barcelona çok büyük bir şehir değil ve ulaşım olanakları da iyi olduğu için aslında nerede konakladığınızın çok da önemi kalmıyor.

Turistik mekanlara yürüme mesafesinde olmak isterseniz Born, Gotik, Eixample‘nin Sagrada Familia‘ya yakın bölgelerini tercih edebilirsiniz.. Eğer ben biraz daha uygun fiyatlı ve az turistik yerde kalayım derseniz Eixample’nin sol tarafı, Gracia, Poblesec, Poblenou gibi bölgelerde de kalabilirsiniz.

Eğer metro ile ulaşsam yeter diyorsanız, Sarı(L4) veya Yeşil(L3) metro hattına yakın olursanız tek vesaitle şehir merkezine gidebilirsiniz. Diğer metro hatlarına yakın bir yeri tercih etseniz bile, en fazla bir aktarma ile turistik bölgelere ulaşabilirsiniz.

Barcelona’da nereleri gezmeli?

İşte önemli kısma geldik: Barcelona’da gezilecek yerler.. Biz aşağıda belli başlı görülecek yerleri sizler için listelesek de Barcelona sokakları bunlardan fazlasını vaadediyor. Sokaklarda kaybolmadan Barcelona’yı gezdim demeyin!

Sizlere bir kolaylık daha yapıyoruz ve bahsettiğimiz Barcelona’daki tüm gezi noktalarının Google Haritasında işaretlendiği bir liste paylaşıyoruz. Bu listeyi kaydedebilir, paylaşabilir ve takip edebilirsiniz: https://goo.gl/maps/wTJMh5LY9YqpnCi57

Sagrada Família

Gaudí’nin en önemli ve ünlü eseri: Kutsal Aile Bazilikası ya da daha Bitmeyen Kilise‘de diyebiliriz! Sagrada Família’nın yapımına 1882 yılında başlanmış ancak ilk mimarı Gaudí değil. 1 sene sonra mimar istifa edince Gaudí işi eline alıyor ve tasarımı değiştiriyor. O gün bu gündür inşaat hala devam ediyor. Bu zamana kadar bitirilememesinde, İspanya iç savaşı ve savaş sırasında orijinal planın bir kısmının tahrip olması (planın eksik kısımları çeşitli kişiler tarafından tamamlıyor) ve bütçe en büyük sebep olmuş. Gaudí’nin 100. ölüm yıl dönümü olan 2026’ya kadar bitirileceği söyleniyor. Ancak bazıları der ki kilisenin bitmemesi asıl pazarlama noktası. O nedenle hiçbir zaman bitirilmeyecek. Onu bilemeyiz ama muhteşem ve benzersiz bir görüntüsü olduğu tartışılmaz.