Anasayfa Gezi notlarıAvrupa Barcelona El Prat Havaalanı ile Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Barcelona El Prat Havaalanı ile Şehir Merkezi Arası Ulaşım

yazan Ender

Önemli! Barcelona şehiriçi ulaşım tarifesi 1 Ocak 2020 itibarıyla değişmiştir. Efsane T-10 kartı yerini T-Casual’a bırakmıştır. Yazıyı da bu vesileyle güncelledim. 

Madem Barcelona’da yaşamaya başladık, burayla ilgili daha detaylı yararlı yazılar yazmaya da başlayalım.

Avrupa’da nereye giderseniz gidin havaalanından şehir merkezine ulaşım maddi manevi meşakkatli olabiliyor. Sizlere Barcelona’da havaalanı şehir merkezi arasındaki ulaşım seçeneklerini listeyeyim, tercih size kalmış.

Önbilgi

Önce biraz bilgi verelim. Barcelona’nın havaalanı El Prat’tır. Eğer Ryanair ile Avrupa’dan geliyorsanız sizi Girona havaalanına veya Tarragona’daki Reus havaalanına bırakabilir. Tarragona ve Girona farklı Katalan şehirleri ve Barcelona’ya 1.5-2 saat mesafedeler.

Barcelona El Prat havaalanında 2 terminal var: Terminal 1(T1) ve Terminal 2(T2). Kullandığınız havayolu şirketine göre ineceğiniz terminal değişir. Örneğin Pegasus T2’ye inerken, THY T1’e iner. Hangi terminale ineceğinize dair en doğru bilgiyi biletinizden kontrol edebilirsiniz.

T-10 T-Casual, 10 kullanımlık şehir içi ulaşım biletidir. Metroda, bazı trenlerde, otobüslerde, tramvaylarda geçer. Gişelerden veya otomatlardan nakit parayla veya kredi kartıyla kolaylıkla alabilirsiniz. Her kullanımda bir bilet düşer. Aktarma süresi 75 dakikadır. Yani metrodan indiniz otobüse bineceksiniz, ekstra bilet bedeli düşmez. 1 Ocak 2020 itibarıyla bedeli 11.35 Euro‘dur. Birden fazla kişi kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı bilet almanıza gerek yok. Yeni tarifeyle beraber maalesef artık sadece tek bir kişi tarafından kullanılabilir!

Eğer tek binişlik bilet alma ihtiyacınız varsa bedeli 2.40 Euro‘dur.

Son olarak Barcelona’da şehir içi ulaşımda benim elim ayağım olan uygulamayı indirmenizi tavsiye ederim: Citymapper. Uygulamada başlangıç ve bitiş noktalarını söyleyin ve size bir sürü seçenek çıkarsın. Otobüs, metro, yürüme vs ne kadar sürer hepsini çat çat listeler.

Aşağıdaki seçenekler için süreleri ve fiyatı hesaplarken Plaza de Catalunya‘yı referans noktası olarak aldım. Burayı Taksim meydanı gibi düşünebilirsiniz.

Resmi sitesi: https://citymapper.com/?lang=en

1.Yol: Tren + ihtiyaca göre metro veya yürüme ile 

Ücret: 1.135 Euro (T-Casual bilet alırsanız ortalama)

Süre: yaklaşık 50 dk (Trafiksiz)

Birçok websitesinde T-Casual bilet ile havaalanına gidilemeyeceği yazılmış. Nah gidilmez! Metro değil tren kullanarak bal gibi de gidilir. Defalarca kullanıldı ve test edildi.

El Prat Havaalanının Terminal 2’sinden şehir merkezine R2 Nord tren hattı var ve bu hatta T-Casual biletleri geçerli. T2’de inip pasaport kontrol falan geçince resimde kırmızı oklarla gösterdiğim tren simgesini veya “renfe” yazısını takip ederseniz sizi bir yaya köprüsüne yönlendirecek. Köprüyü geçince tren istasyonundasınız. Tren her yarım saatte bir kalkıyor. En iyisi Citymapper indirip saatleri kontrol etmek 😉

Barcelona tren simgesi

Eğer La Rambla, Plaza de Catalunya civarı bir yerde kalıyorsanız Passeig de Gracia(çok severiz bu caddeyi <3) durağında inebilirsiniz. Buradan 5-10’dk ya meydana yürüyebilirsiniz. Eğer yürüyemem diyorsanız yeşil metro(L3) hattına binerek La Rambla’ya gidebilirsiniz.

Plaza de Espana tarafında kalıyorsanız Sants istasyonunda inebilirsiniz.

Kısacası, özellikle T2’ye indiyseniz bu yol Barcelona şehir merkezine gelmek için en ucuz ve hızlı yoldur.

Peki Terminal 1’e iniyorsanız ne yapacaksınız?

Terminal 1 ile 2 arasında ücretsiz shuttle(otobüs) seferleri var. Shuttle durağı hemen Terminal çıkışında oluyor. 5-10 dk aralıklarla kalkar. 2 terminal arası ulaşım da yaklaşık 10 dk sürer. Yani T1’de indiyseniz shuttle ile T2’ye yine geçip treni kullanabilirsiniz.

Aldığınız 10 kullanımlık bileti Park Güell, Camp Nou, Montjuic gibi görece uzak yerlere giderken yine kullanabilirsiniz.

Terminaller arası otobüs(shuttle) bilgisi için resmi site: https://www.aeropuertobarcelona-elprat.com/ingl/connections-between-terminals-barcelona.htm

2.Yol: Havaalanı Metrosu + Metro hattı ile  

Ücret: 6.29 Euro (5.15 Euro L9 Sud hattı + 1.135 Euro tek bilet(T-Casual bilet alırsanız))

Süre: 50-60 dk (Trafiksiz)

Tren dışında yeni yapılan L9 Sud metro hattı ile de havaalanında şehre ulaşabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta T-Casual’u bu metroda kullanamazsınız. Tek seferlik Airport ticket almak gerekiyor ve bunun bedeli tek yön 5.15 Euro, git-gel isterseniz 10.3 Euro yapar. Ayrıca diğer metroya aktarma da yapamazsınız.

Eğer havaalanı metrosu kullanma konusunda ısrarcıysanız T-Dia denen günlük biletlerden de alabilirsiniz. Bu biletin bedeli 10.5 eurodur. Havaalanı metrosu dahil tüm ulaşım hatlarında 24 saat boyunca kullanabilirsiniz.

Üçüncü sıkıntılı nokta bu metro şehir merkezine gelmiyor yani turistik bölgeye. Bu nedenle örneğin Torrassa durağına kadar gidip L1 kırmızı hatta geçip oradan meydana geleceksiniz. Haliyle de daha fazla yol ve para demek. Bu yolu kullanmadım.

3.Yol: Aerobus ile

Ücret: 5.9 Euro (Git-gel bilet alırsanız 10.2 Euro)

Süre: 35-50 dk (Trafiğe bağlı)

aerobus

  • Aerobus, İstanbul’daki Havataş gibidir. 2 terminalde de, çıktıktan sonra sorarak veya biraz etrafa bakınarak kolayca bulunabilir.
  • Aerobus her yerde durmaz. 3-4 tane durağı var. Plaza de Espanya, Gran Via – Urgell, Universitat ve en son olarak Plaza de Catalunya’da durur. Plaza de Catalunya aynı zamanda ilk duraktır.
  • 5 dk’da bir kalkar ve Plaza de Catalunya’ya yaklaşık 35 dk sürer.
  • Bileti otobüsün kapısında görevlilerden alabilirsiniz. Nakit veya kredi kartı ile satın alabiliyorsunuz.
  • Tek yön bedeli 5.9 Euro’dur. Git gel alırsanız 10.2 Euro’dur. Ayrıca otobüs içerisinde ücretsiz Wifi var. Bundan da yararlanabilirsiniz.
  • Otobüs içerisinde valiz koyma alanları da mevcut.
  • Havaalanına giderken hangi hatta bineceğinize dikkat edin. Terminal 1 için A1, Terminal 2 için A2’ye binmeniz gerekir.
  • Özel not: Barcelona’da zaman zaman yaşanan bağımsızlık gösterilerinden dolayı yollar kapatılıyor. Otobüsün rotası ve ulaşım süresi değişkenlik gösterebilir.

Resmi sitesi: https://www.aerobusbcn.com/

4.Yol: Taksi ile

Ücret: Yaklaşık 30 Euro

Süre: 20-40 dk (Trafiğe bağlı)

Taksi hiç kullanmadım ancak taksilerin bazı sabit tarifeleri var. Gidilecek yeri Plaza de Catalunya olarak düşünürsek muhtemelen 30 Euro civarı tutacaktır.Barcelona taksi

Taksi tarifeleri resmi site: https://taxi.amb.cat/en/usuari/tarifes

5.Yol: 46 Nolu Gündüz Otobüsü ile

Ücret: 1.135 Euro (T-Casual bilet alırsanız ortalama), Tek bilet 2.40 Euro

Süre: Trafiğe bağlı

46 numaralı otobüs hattını kullanarak Plaza de Espana ile T1 ve T2 arasında gidebilirsiniz. Ücret yine 1 bilet. Otobüslere T-Casual biletiniz olmasa bile kaptana nakit para verip binebilirsiniz. Tabiki nakit ödeyince biraz daha fazla ödeyeceksiniz. (2.4 Euro) Plaza de Catalunya’dan bu meydana metro ile ulaşabilirsiniz.

Barcelona otobüs

6.Yol: Gece otobüsleri ile (N16, N17 ve N18)

Ücret: 1.135 Euro (T-Casual bilet alırsanız ortalama), Tek bilet 2.40 Euro

Süre: Değişir.

Barcelona’ya gece mi geldiniz ya da Barcelona’dan geç saatte uçağınız mı var? N kodlu gece otobüs hatları sizin için.. Örneğin N18, Plaza de Catalunya’dan kalkar ve her iki terminale de gider. Az sayıda durakta durur.

N17’de benzer biçimde kalkıyor ancak daha fazla durakta durur. Ayrıca sadece T1’e gider.

N16 ise T2’ye gider.

Bunlara da bir göz atabilirsin

Bir yorum bırak