Anasayfa İspanya'da Hayat Fiesta Fiesta! Barcelona Festival Günleri

Fiesta Fiesta! Barcelona Festival Günleri

yazan Ender

Eğer yolunuz Barcelona’ya düştüyse, bu güzel şehri muhtemelen sevecekseniz. Ancak siz Barcelona’yı bir de festival zamanlarında görün. Müzik, orijinal dekorasyonlar, dans, eğlence ve hepsi ücretsiz!

Biz de eğlence paylaştıkça çoğalır dedik ve Barcelona’daki festivalleri ve ardında yatan hikayeleri sizler için listeledik. Çoğu festivalin kökeninin Katolik Hristiyan inançlarına ve ritüellerine dayanması bizi de şaşırttı.

Her bir festival tabi ki aynı keyfi vermeyecektir. Bazılarını burada yaşamıyorsanız, ilgilenmiyorsanız farketmeyebilirsiniz ya da ‘ee bu mudur?’ bile diyebilirsiniz. Keyifli festivallerden birine denk gelirseniz ne ala. Özellik Gràcia Sokak Festivali, La Merce, Karnaval ve Vic Ortaçağ festivali bizim favorilerimiz. Listeye yararlı olur düşüncesiyle Barcelona çevresindeki şehirlerde olan bazı festivalleri de ekledik.

Önemli not: Malum Corona virüs durumlarından dolayı bu festivaller kısmen veya tamamen iptal edilmiş olabilir.

Yılbaşı

 • Konum: Katedral meydanı, Barceloneta, La Rambla, Katalonya meydanı(Plaza de Cataluña)

Birçok dünya şehrinde olduğu gibi Barcelona’da da yeni yıl kutlanıyor. Bu dönemde noel ağaçları, ışıklı süslemeler, eğlenceler, havai fişek gösterileri ilginizi çekebilir. Katedral meydanı, Barceloneta, La Rambla civarlarında çeşitli etkinlikleri yakalayabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse çok da bir şey beklemeyin 🙂 Birçok süsleme bile aslında Noel’den kalanlar denilebilir. En büyük etkinlik muhtemelen havai fişek gösterisi olacaktır.


Reyes Magos (Üç Kral Günü)

 • Tarih: Geçit töreni 5 Ocak, asıl gün 6 Ocak
 • Websitesi: https://www.barcelona.cat/nadal/es/los-reyes-de-oriente

Dünyada Noel, genel olarak 24-25 Aralık’ta kutlansa bile bunda Amerikan emperyalizminin ve pazarlamasının önemli bir etkisi var. Hala birçok ülkede 6 Ocak’ın Hristiyanlar için ayrı bir önemi vardır. İspanya için de bu şekilde diyebiliriz. Hani çocuklar Noel baba hayali kurarlar ya, işte bu üç muhterem de İspanya’daki çocuklar için benzer öneme sahiptir.

Önce hikayesi..

Türkçe’de üç müneccim veya maguşlar diyen geçen şahıslar, İran tarafında yaşayan bilgelermiş. İsimleri Gaspar, Melkior ve Baltazar olarak geçiyor. Bunlar Hz. İsa’nın doğumunu bir şekilde haber alıp/hissedip yollara düşüyorlar ve Hz. Meryem ile İsa’yı buluyorlar. Bugün Noel ağaçlarının başında yer alan yıldız, işte bu 3 adama yollarda rehberlik eden yıldızı(bir açıdan Hz.İsa’yı) temsil eder.  Müneccimler gelirken yanlarında altın, mür denilen bir çeşit reçine ve günnük(sığla ağacıymış) getirirler.

Kapadokya’dan Antalya’ya oradan Avrupa’ya bu 3 kralı, Hz.İsa’nın doğumunu gösteren birçok çizimde görebilirsiniz.

Zaman içerisinde 3 kralın fiziksel görüntüsü de Noel Baba gibi kalıplaşmış. Melkior, beyaz tenlidir ve Avrupa’yı temsil ederken, Gaspar, sarı tenlidir ve Asya’yı temsil eder. Baltazar ise siyah tenlidir ve Afrika’yı temsil eder.

Günümüzde..

Barcelona, Madrid gibi büyük şehirlerde bugün özel bir şekilde kutlanır. Örneğin Barcelona’da bu müneccimler deniz yoluyla gelmiş gibi limanda karşılanır ve şehrin anahtarı teslim edilir. Böylece herkesin evine girip çocuklar için hediyelerini bırakabilirler. Sonra belirlenmiş bir rota üzerinden Montjuic tepesine kadar bir yürüyüş gerçekleşir. Yürüyüşte her müneccimin ayrı bir rengi ve aracı oluyor. Önlerinde ve aralarında çeşit çeşit gösteriler yapılıyor.

Şimdi böyle anlatınca çok dini, kasıntı bir şey gibi gelmiş olabilir. Açıkçası anlattığım hikayeyi bilmeyip bu törene denk gelseniz, bunun dini bir tören olduğu aklınızın ucundan bile geçmez. Özellikle ilk defa görenler için, muhteşem bir geçiş. Müzikler, renkler, gösteriler, dekorasyon vs her şey çok iyi. Aynı zamanda Noel Baba hikayesindeki gibi çocuklar bu müneccimlere mektuplar yazıyorlar. Geçiş töreni sırasında birçok görevli mektupları teker teker topluyorlar. Etrafa da bol bol şeker dağıtıyorlar.

Günün tadı: Tortell de Reyes (Kralların turtası)

Geçidin ertesi günü ekmek almaya çıktığımda pastanenin önünde anormal uzunlukta bir sıraya şahit oldum. Ne aldıklarını anlayamayınca Ilgım bir operasyon düzenledi ve milletin Tortell de Reyes (İsp. roscón de reyes) adında bir turta için sırada olduklarını öğrendi. Biz de nedir, nasıldır merak edip aldık bu turtadan. Görüntüsü aşağıdaki gibi. Oldukça pahalı olduğunu söylememiz lazım. Tadına bayılmadık ama kötü de değildi. Turtanın içine bir fasulye tanesi ve krallardan birinin figürü gizlenir. Ayrıca kağıttan bir taç koyulur. Geleneğe göre fasulyeyi bulan turtanın parasını öderken, kral figürünü bulan tacı takar.


Calçot Festivali

 • Tarih: Ocak sonu – Nisan başına kadar
 • Konum: Şehirdeki Katalan restoranları, özel etkinlikler, Tarragona Valls Köyü

Calçot(kalsot diye okunuyor) yeşil soğana benzeyen bir sebze. Sadece Katalonya’da yetiştiği söyleniyor. Direk salata içerisinde olmasa da zaman zaman yemeklerde kullanıldığını görüyoruz.

Calçot harman yapıldığı dönemde festival düzenlenip büyük ateşler yakılıyor. Bizim közlenmiş mısır yapma gibi bu calçotları ateş üstünde iyice közlüyorlar. Sonra üzerindeki zarı soyup romesco sosuna batırıp yiyorlar.

Calçot’un tadına bakmak istiyorsanız bir Katalan restoranına uğrayabilirsiniz veya Tarragona’nın Valls köyündeki festivale katılabilirsiniz.

Diğer İspanyol yemeklerini başka bir yazımızda bulabilirsiniz.


Barcelona Karnavalı (Carnestoltes)

 • Tarih: 20-26 Şubat civarı
 • Konum: Şehrin çeşitli yerleri
 • Websitesi: https://www.barcelona.cat/culturapopular/en/festivals-and-traditions/barcelona-carnival

Önce Karnaval’ın tarihi..

Karnaval sadece İspanya’da değil, Avrupa’da çeşitli ülkelerde kutlanan bir festival. Hristiyan inancına göre, önceden Hristiyanlar bizim Ramazan ayı gibi yaklaşık 40-45 gün oruç tutarmış. Oruç dönemi, Ash Wednesday dedikleri gün başlayıp Paskalya’ya kadar gidiyor. İşte bu oruç günleri başlamadan önce de karnaval düzenleyip Allah ne verdiyse yerlermiş. Tabi şimdilerde kimsenin oruç tuttuğu yok hatta böyle bir şeyin varlığından bile haberdar değiller. Neyse ki karnaval unutulmamış 🙂

Karnaval Fat Thursday denilen günde başlar ve orucun başlayacağı Ash Wednesday gününe kadar bir hafta sürer.

Günümüzde

Karnaval deyince akla ne gelirse hepsini bulabilirsiniz: müzik, dans, kalabalık, kostümler, geçit törenleri, yemekler..

Eğer Barcelona’daysanız hemen hemen her semtte ayrı ayrı etkinlikler düzenleniyor. Biz favori semtimiz olan Gracia’ya gitmiştik. Gotik ve Raval’a da şans verilebilir. En iyisi yukarıda verdiğimiz websitesinden etkinlikleri kontrol etmek.

Katalonya’da Karnaval zamanı hangi şehirde olursanız olun mutlaka bir kutlama bulursunuz. Özellikle beklenen önemli günlerden biridir. Katalonya’da bugün “Jueves Lardero” diye de geçiyor. Yani bol bol yağlı şeyler yiyip şişmece. Özellikle coca de llardons ve botifarra yemeyi pek severler. Coca olan hamur işiyken, botifarra Katalan mutfağında önemli bir yere sahip olan domuz sosisinden ve yumurtadan yapılır.


Kutsal Cuma ve Paskalya (Semana Santa)

 • Tarih: 10-17 Nisan civarı
 • Konum: Barcelona Katedral meydanı

Paskalya’dan önceki Cuma günü Hristiyanlar Hz. İsa’nın ölümünü anarlar. O hafta kutsal kabul edilir ve Paskalya(Easter) ile beraber çeşitli etkinlikler olabilir. Özellikle Barcelona Katedrali önünde veya yakınındaki Carrer de Ferran’da geçitler olabilir. Bu etkinliklerde doğal olarak dini öğeler daha baskındır.


San Jordi Kitap ve Güllerin Günü

 • Tarih: 23 Nisan
 • Konum: Katalonya Meydanı, La Rambla ve Passeig de Gràcia

Güller ve kitaplar. Bir yanda dünya kitap günü bir yanda Katalanların Sevgililer günü. İşte karşınızda 23 Nisan!

Dünya kitap günü olan 23 Nisan’da, Katalonya’da erkekler kadınlara gül, kadınlar ise erkeklere kitap alır. Resmi tatil olmamasına rağmen Katalonya Meydanı, La Rambla ve Passeig de Gràcia hınca hınç dolar. Milyonlarca gül ve kitap satılır. Sardanas ve castellers gibi Katalan geleneklerini de görebilirsiniz. Passeig de Gràcia‘da binlerce gülle süslenen Casa Batllo‘yu görmeden geçmeyin!

Önemli Barcelona festivallerinden Sant Jordi
Kitaplar ve güller

Bu efsanenin farklı hallerine başka şehirler, ülkeler için de duyabilirsiniz. Biz sizi Barcelona’ya özgü haliyle baş başa bırakıyoruz..

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir ejderha bir kasabayı kendine esir eder. Kasaba sakinleri de kendilerini rahat bıraksın diye ejderhaya sığır verirler. Ancak bir gün sığırlar biter, sıra insanlara gelir. Bakireler teker teker ejderhaya kurban edilir. Bu böyle devam eder, ta ki kısa çöpü kralın kızı çekene kadar.. Kral tabi ki istemez kızının yenmesini. Ferman verir der ki; kim ejderhayı öldürürse prensesi alabilir. Yakışıklı bir şövalye ortaya çıkar. Şövalye ejderhayla çarpışmadan önce, kral ve maiyetindeki herkesin Tanrı’yı kabul etmesini ve vaftiz edilmelerini ister. Hepsi kabul eder. Ejderha ile savaşır ve kılıcını ejderhanın boynuna saplayıp işini bitirir. Bu cengaverin adı Jordi’dir (George’un Katalan versiyonu).

Bu hikayeyi Barcelona’ya özel kılan 2 şey vardır. Birincisi: hikayemiz Montblanc’ta geçiyor. İkincisi ise, Katalonya’daki sözlü geleneğe göre, ejderhadan dünyaya saçılan kan damlacıkları bolca çiçek açan bir gül çalısına dönüşmüş. Şövalye içlerinden en güzel gülü alır ve prensese takdim eder.

Jordi aynı zamanda Katalonya’nın koruyucu azizidir.


Corpus Cristi

 • Tarih: Paskalya’dan yaklaşık 2 ay sonra. Haziran’ın ilk iki haftasında bir yere denk gelir

Eminiz ki birçoğunuz Katolik kiliselerindeki ekmek yeme ve şarap içme ayinini duymuştur. Bunlar kutsandığında ekmek Hz.İsa’nın etini, şarap ise kanını temsil eder. Çünkü İncil’e göre Hz.İsa ‘her kim benim etimi yiyip kanımı içerse sonsuz yaşama haiz olur‘ gibilerinden bir şey demiş. Corpus Cristi’de bu inanışa dayanan bir kutlama. 1320 senesinden beri yani 700 yılı aşkın süredir bu olay Barcelona’da kutlanmaktaymış.

Corpus’ta Barcelona’nın her tarafında irili ufaklı etkinlikler olabiliyor. Öne çıkan 3 şey var. Bunlar Barcelona Katedrali, Santa Maria del Mar gibi Barcelona’nın önemli kiliselerinde ve belediye binası gibi yerlerde sergilenebiliyor.

Çicek aranjmanları: Çiceklerle ilgili birçok süsleme yapılabilir. Çiçeklerden yapılmış halılar bunlara örnektir.

Dans eden yumurta: Tam olarak nereden gelmiş bilinmese de dans eden yumurta yüzlerce yıldır Katalonya’da Corpus’un önemli simgelerinden birisi olmuş. Bunun için yukarı yönde su fışkırtan fıskiyeler kurulur. Yumurtada bu suyun üzerine yerleştirilir. Suyun tazyiği ile beraber yumurta suyun üzerinde kalır ve ‘dans eder’. Katalanlar’a göre dans eden yumurta olayı dünyada sadece burada varmış ve yaklaşık 400 senedir yapılıyormuş.

dancing egg
Dans eden yumurta

Kortej: Asıl Corpus günü ise (Pazar günü), renkli bir kortej gerçekleşir. Dini öğelerden çok geleneksel öğeler öne çıkar. İlginç 9 Katalan Geleneği yazısında bahsettiğimiz devler kral ve kraliçe, aslan, kartal, at, öküz gibi figürlerle yer alır. Bunun yanında insan kuleleri, askeri bando ekibi, dansçılar, müzisyenlerle tam bir festival havasına bürünür. Bu geçiş genelde Barcelona Katedrali önünde olur.


Primavera Sound Müzik Festivali

 • Tarih: Haziran başları
 • Websitesi: https://www.primaverasound.com/en/barcelona

O kadar festivalden bahsediyorsak biraz da müzik diyelim! Barcelona’da 6-7 tane orta-büyük çaplı müzik festivali olsa da öne çıkan 2 tanesi var. Biletleri 1-2 sene önceden biten cinsten müzik festivalleri bunlar.

Primavera Sound festivali genelde Indie rock türünde grupları ağırlıyor. Arcade Fire, The Cure ve daha birçok ünlü grubu da ağırlayan bu festival 10 gün sürüyor. Konserler Forum denen yerde yapılıyor ki burası konser, etkinlik olarak tasarlanmış bir alan. Kamp yapmak mümkün olmasa da o çevrede birçok otel mevcut.


Sonar Müzik Festivali

 • Tarih: Haziran ortaları
 • Websitesi: https://sonar.es/

Primavera Sound biter bitmez abisi olan Avrupa’nın önde gelen müzik şölenlerinden Sonar Müzik Festivali başlıyor ve 3 gün sürüyor. Sónar‘ı bir sanat, tasarım, teknoloji ve müzik festivali olarak tanımlıyorlar. İlk tohumları Barcelona’da atılmış ve bugün İstanbul’da dahil olmak üzere başka şehirlerde de gerçekleştiriliyor.