Anasayfa Gezi notlarıAsya Google, Bahailer ve Deniz: Hayfa Gezi Notları

Google, Bahailer ve Deniz: Hayfa Gezi Notları

yazan Ender

Gezinin son günleri yaklaşırken şabattan kaçar gibi otobüse atlamış ülkenin kuzeyine gidiyordum. Hayfa’ya Kudüs’te tanıştığım arkadaşların tavsiyesiyle gitmeye karar vermiştim.

Hayfa İsrail’in en büyük kentlerinden birisi. Bir yandan Google, Microsoft, IBM gibi önemli teknoloji firmalarının İsrail’deki merkez noktasıyken diğer yandan ilk defa orada duyduğum Bahia dininin hac noktası. Hem İsrailler’in “Haifa works, Jerusalem prays, and Tel Aviv plays” sözü, hem de hani Tel Aviv’e Miami demiştik ya, Hayfa için de İsrail’in San Francisco’su yakıştırması Hayfa’nın iş ve teknoloji dünyasındaki önemini göstermek için kullanılıyor.

Şehrin merkezini oluşturan Carmel dağı dini kitaplarda dahi yer almış. 19.yy’da Almanya’da dini anlamda yaşanan bazı reformlar sonrası, Almanlar buraya yerleşmiş  kolonileşmişler. Yaşadıkları bölgeye hem ekonomik güç hem de güzel bir mimari sunmuşlar. Sonra Ruslar bir iskele kuruyor. İngilizler geliştirip liman ve petrol rafinerisi kurmuş. Yani geçmişinden gelen önemli bir dini rolü varken günümüzde iş dünyası için de lokomotif olmuş. Şehirde önemli bir Arap azınlığı da var. Arap nüfusu Hayfa’nın %10’unu oluşturuyor. Ancak bu Arap nüfusun çoğu Hristiyan.

Hayfa’ya neden gidilir?

Hayfa’ya gitsem mi acaba diyenler için Hayfa’ya neden gidilir sorusuna birkaç sebep;

 • En bilinen ve dikkat çeken tarafı Bahia dininin kurucusu Bahá’u’lláh’ın mezarı. Ama bu bildiğiniz mezarlardan değil. Şehrin en güzel yeri. Harika bir bahçe düzenlemesi var ve önemli bir durak.
 • Deniz kıyısında ve şehrin merkezince uzanan Carmel dağı bana İzmir ve Samsun’u andırdı.
 • Yapacak vaktim olmasa da trekking için güzel doğa yürüyüş rotalarına(trail) sahip.
 • 19. yy’da Hayfa’da kolonileşmeye başlayan Almanlar, şehrin gelişmesinde önemli yer edinmişler. Bugün de bu bölge mimarisiyle diğer yerlerden ayrılıyor.
 • İlyas peygamberin mağarası ve manastırı Carmel Dağı’nda bulunuyor.
 • Vaktiniz varsa 1-2 gün ayrılabilecek bir yer.

Kutsal Topraklardan ayrılış.. 

Andre ile vedalaşıp Beytüllahim’den akşam 6 gibi ayrıldım. Dönüş yolunda checkpointe kadar yürüyüp oradan aynı otobüse bindim. Son durak yine Şam Kapısı’ydı. Hala şabat vakti olduğu için sokaklar neredeyse bomboştu. Küçükken sayım için eve geldikleri zamanları anımsattı. Sokaklardan tek tük insanların geçtiği..

Şabat demek otobüs, tramvay yok demekti. Şam Kapısı’ndan otobüs terminaline yürümek zorundaydım ve yaklaşık 35-40 dakika sürdü. Yolun çoğu Jaffa Caddesi’nden geçtiği için hiç sıkıcı değil. Terminale geldiğimde kapalıydı. Saat 20 gibi terminal açıldı ve otobüs seferleri de 20.20 civarı başladı.

Kudüs’ten Hayfa’ya nasıl gidilir?

İşleyiş şekli Türkiye’den biraz  farklı. Peronlar otobüs işletmesine göre değil şehirlere göre ayrılmış. Gideceğiniz şehri birilerine sorup hangi kattan kalktığını bulmanız gerekiyor. Hayfa otobüsleri 3.kattan 17 ve 19. peronlardan kalkıyor. Peron kapılarının üstündeki ekrandan hangi numaralı otobüs ve hangi şehre gittiğini görebiliyorsunuz. Sonra peron kapısında sıraya geçip bekliyorsunuz. Otobüs geldiğinde şoför kapıyı açıyor ve bileti içerden alıp kafanıza göre oturuyorsunuz. Kudüs’ten Hayfa’ya 940, 960, 950 ve 947 numaralı otobüsler gidiyor. 940 ile 960 transit hatlar(19.peron) ve yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Diğerleri 3 saati rahat bulur.

Bunun dışında tren de ulaşım için alternatif ancak tren hattı önce Tel Aviv’e oradan Hayfa’ya gittiği için daha fazla vakit alacaktır.

Hayfa’ya vardığımda geceydi ve şehrin merkezinden biraz uzakta merkez otobüs terminalinde bırakmıştı. Neyseki İngilizce İsrail’de problem değil. Bir öğrenciden 1 numaralı hatta binmem gerektiğini öğrenip aynı otobüse bindik. Yoldayken Hayfa’da nerelere gidebileceğim konusunda yardım aldım. Hayfa’da doğa yürüyüşleri için çok güzel rotalar olduğunu söyledi.

Otobüsün güzergahını bir yandan GPS’ten takip edip yer ayırttığım German Colony Guest House isimli hostele yaklaşınca indim.

German Colony Guest House

 • Az sayıdaki hostellerden biri ve en ucuzuydu.
 • Alman Koloni bölgesinde kalıyor. Konumu oldukça güzel.
 • Resepsiyonda genelde Bilal(Arap bir arkadaş) duruyordu. İhtiyaç duyduğunuzda birilerini bulmak zaman zaman zor oluyor.
 • 2 gece için Booking’den 40 dolar (143 TL) vermiştim. Ücretsiz rezervasyon yapabiliyorsunuz.
 • Tuvalet, oda temizliği iyiydi ancak kalabalık bir Arap aile kaldığı için biraz karmaşa vardı.
 • Ortak odası(common room) hostelin girişinde küçük bir yer ancak arka tarafta açık bir alanı da var.
 • Bulabilirseniz ücretsiz, çay kahve var.

Booking bağlantısı

Hayfa’da Nerelere gidilir?

Bahai Bahçesi

Camel dağı’nda neredeyse yukarıdan aşağı 1 km boyunca uzanmış bir bahçeden bahsediyoruz. 18 teras ve tam ortalarında gözalıcı bir bina. Ancak burası yürüyüş yapıp dolanacağınız herhangi bir bahçe değil. Ortasında Bab inancının kurucusu Bab’ın (gerçek adı Sayyed Ali Muhammad Shirāz) türbesinin bulunduğu kutsal bir alan.

Aslında bu inancın temelleri İran’a dayansa da hayat rüzgarları Bahá’u’lláh’ı en son Akko’ya sürüklüyor. O da pirinin kalıntılarının Camel Dağı’na defnedilmesini buyuruyor.

Bahçeye geçmeden biraz Bahai dininden bahsetmek gerekir.

Kim Bu Bahá’u’lláh ve Bahai İnancı?

İlk peygamberi Bahá’u’lláh olarak kabul edilen, 3 ilahi din başta olmak üzere tüm dinleri, inanışları kucaklayıcı bir anlayışa sahip, insanların eşitliğine ve beraberliğine odaklanmış tek tanrılı bir inanış. Bazı yerlerde 4.ilahi din olarak gösteriliyor.

Bahai inancı, 19.yy’da Bab inancından çıkmış ama sonra o dinin ileri gelenleri öldürülünce Bahá’u’lláh kendini lider ilan ediyor. Bahá’u’lláh’ın otantik liderlik özellikleriyle harmanlanan düşünceleri İran’da hızlı biçimde yayılmış. Tabi düşünceleri Şii İslamcılar tarafından takdir görmemiş ve şiddetli biçimde bastırılmaya çalışılmış.  Bakmışlar olmuyor son olarak Osmanlı yönetimi altındaki Bağdat’a sürgün edilmiş. Bu süreçte inanç sistemi Bahá’u’lláh’ın bazı alametlerinden dolayı da, Bab in