Anasayfa Gezi notlarıAvrupa Zaragoza Gezi Notları

Zaragoza Gezi Notları

yazan Ilgım

Hola [email protected]! İspanya yazı serimize Aralık 2019’da gittiğimiz Zaragoza gezi notları ile devam ediyoruz.

Zaragoza, İspanya’nın kuzey doğusunda Aragon özerk bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca bu özerk bölgenin başkenti ve 700 küsür binlik nüfusuyla İspanya’nın beşinci büyük şehridir. Arabayla hem Barcelona’ya ve Madrid’e  3-3.5 saat mesafede kesişim noktasında yer alıyor.

Şehri ikiye bölen İspanya’nın en uzun nehri Ebro, hristiyanlar için manevi değeri yüksek ünlü Pilar Bazilikası, lezzetli migas, küçük ama şirin eski şehri ile 2 gününüzü ayırabileceğiniz bir şehir. Özellikle Barcelona-Madrid arası araç ile geçiyorsanız, en azından 1 gününüzü burada değerlendirebilirsiniz.

Zaragoza’da Konaklama

Biz konaklama için yine Airbnb’yi tercih ettik. 1 gece 2 gün kaldık ve iki kişi gecelik 40 euro ödedik. İlk defa Airbnb’ye üye olacaksanız, yukarıdaki linke tıklayıp sonraki seyahatleriniz için indirim kazanabilirsiniz.

Airbnb’de kaldığımız ev şehir merkezinden otobüsle 15 dk mesafedeydi. Haliyle bu ulaşım masrafı demek. Ulaşım zor olmasa da, eski şehre yakın bir yerde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Zaragoza’ya Nasıl Gidilir?

Biz Zaragoza’ya Barcelona’dan otobüsle 3.5 saatte geldik. Alsa firmasının her gün seferi oluyor. Trenle de Zaragoza’ya ulaşmak mümkün. Fakat tren fiyatları pahalı olduğu için tercihimiz otobüsten yana oldu. Otobüs için iki kişi gidiş-geliş toplamda 53 Euro ödedik.

https://www.alsa.com/web/bus/home  adresinden otobüs seferlerine  ve https://www.omio.com/ adresinden otobüs, tren seferlerine ulaşabilirsiniz.

Omio bizim ulaşım için baktığımız sitelerin başında geliyor. Tek bir tıkla otobüs, tren, uçak seferleri hakkındaki tüm bilgilere ve fiyatlara ulaşabiliyoruz.

Zaragoza Şehiriçi Ulaşım

Zaragoza’da şehir içi ulaşımı otobüs, tramvay, bisiklet ve taksi ile sağlayabilirsiniz. Şehirde metro bulunmuyor. Otobüse bindiğinizde eğer ulaşım kartınız yoksa şoföre 1.35 Euro nakit vererek ulaşım sağlayabilirsiniz. Gece saat 12’ye kadar otobüsler çalışıyor 12’den sonra ise saat 1’den sabah 6’ya kadar gece seferleri başlıyor. Biz şehiriçi ulaşım için 2 günde 2 kişi toplamda 10 Euro harcadık.

Ayrıca Zaragoza kart mevcut. 24 saatliği 18 euro , 48 saatliği 21 euro ve 72 saatliği 24 euro şeklinde. Bu kart şehir içi ulaşımın yanında anıtlar, müzeler ve bazı anlaşmalı yerlerde size indirim sağlıyor. Bu kartı Zaragoza’da turizm ofislerinden alabileceğiniz gibi internet üzerinden  Zaragoza card web sitesinden almak da mümkün. Zaragoza kartla ilgili daha fazla bilgi için adrese tık tık. http://www.guiazaragoza.com/turismo/zaragoza-card.html

Zaragoza’da Ne Yemeli?

Gitmeden önce çoğu sitede ve blogda herkes sangria içtik tapas yedik tarzı klasik şeyler yazmışlar fakat buraya ait özel bir yemek var ki bizce seveceksiniz. Bu yemeğin adı migas.

Migas yemek için gittiğimiz ve lokallerin de tercih ettiği yerin adı ‘La Migueria’. Akşamları saat 8’de açılıyor. Biz ününü çok duyduk ve 8’den önce kapısında idik. 15-20 dk önce mekanın kapısında kimse yokken, açılmaya yakın sokak kalabalıklaştı ve herkes mekanın açılmasını beklemeye başladı. Biz en ön sıralarda olduğumuz için rahatlıkla girdik ancak dışarıda kalanlar dahi oldu. Burası veya başka bir yer olsa bile rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Migas

Gelelim migasa. Migas İspanyolca’da kırıntı ekmek. Basitçe ekmek kırıntıları üzerine konulan sebze, meyve, yumurta, peynirle yapılıyor diyebiliriz. Damak tadınıza göre çeşit çeşit migas var.

Biz “Con Quesos, Foie y Huevo” ve “Migas Mil Hojas” tercih ettik. İlki peynirli, etli(sanırsam ördek) ve yumurtalı iken, ikincisinde yeşil biber, peynir, domates, yumurta, soğan ve meyve olarak üzüm, şeftali dilimleri vardı. İkisini de beğendik. Fiyatlar 6.5 ile 12 Euro arasında değişiyor.

Tostada

Mekan’da migas’ın yanında başka seçenekler de vardı. 2 migasın üzerinde bir de soğanlı ve keçi peynirli tostada söyledik. Tostada ise kızarmış ekmeğin üzerine yine sebze, et, peynir vs konularak yapılıyor. Tostada fiyatları ise 6 ila 8 Euro arasında değişiyor.

İçecek olarak ise yanına şarap tercih edebilirsiniz.

La Migueria Konum: https://goo.gl/maps/U8LVwU9YhJKF1mLY6

Ayrıca bu şehirde ilginç de bir durum vardı. Pazar günü yemek yemek için nereye gittiysek adam almıyordu içerisi. O kadar kalabalıktı ki bütün mekanlar. Sanarsınız savaş çıkmış, marketlerde gıdalar tükenmiş ve bir tek restoranlarda yemek varmışcasına dolu idi her yer. Pazar günü olduğundan mı böyle idi yoksa her zaman mı böyle bilemiyoruz. Gittiğimiz bazı yerler ise randevumuz olmadığı için bizi kabul etmediler.

Biz de tercihimizi bir Meksika restoranından yana kullandık. Ben çok sevmesem de Ender bayılıyor. Mekanın adı Distrito Mexico.  Ceviche’sini çok sevemedik ama Nacho’su bir harikaydı. Yemek sonrası yediğimiz trileçe de keyfimizi yerine getirdi.

“Trileçe’nin aslında Meksika kökenli bir tatlı olduğunu biliyor musunuz? Adı İspanyolcadan türetilmiş olan trileçe, 3 süt demek.”

Zaragoza’da Nereler Gezilir?

Bizce bu şehir öyle 2-3 saatlik bir şehir değil. İnsanlar genelde Madrid’den Barcelona’ya ya da tam tersine giderken buraya 2-3 saat uğrayıp geçiyorlarmış. Eğer bir tura katıldıysanız böyle olabilir bir şey diyemem. Ama kendiniz bir tatil planladıysanız en azından 1 gece burada kalmalısınız. Bizce şehir 2 günde rahatça gezilir ki biz öyle yaptık.

Zaragoza denilince akla ilk olarak Basilica del Pilar, taş köprü, Aljaferia sarayı, La Seo Katedrali geliyor. Aşağıda Zaragoza’da gezilecek yerleri ve notlarımızı sizler için derledik. Listenin dışında eski şehirde çok sayıda katedral, meydan ve sokak keşfedebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sokaklarda kaybolmak!

Öncelikle Zaragoza’da gezilecek yerleri işaretlediğimiz Google haritalar listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Zaragoza’nın en büyük festivali “Fiestas del Pilar”ın 12-19 Ekim arasında düzenlendiğini bilmenizde fayda var. Gezinizi bu günlere denk getirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca sizlere de mutlaka geçmenizi tavsiye edeceğimiz Zaragoza caddelerini de listeledik;

César Augusto Caddesi(Av. de César Augusto): Özellikle ‘Palacio de los Luna’nın bulunduğu o meydandan bakınca İspanya değil de farklı bir şehir gibi. Fotoğraf çekmek için güzel bir nokta. Caddeyi aşağı doğru takip edince Zaragoza Merkez Pazarını(Mercado Central de Zaragoza) göreceksiniz. Karşısında ise tarihi Roma duvarlarını görebilirsiniz.

Alfonso 1 Caddesi (Calle de Alfonso I): Herhalde Zaragoza’nın en şaşalı sokağı burası olsa gerek. Burası bir yürüyüş caddesi. Pilar meydanına kadar iniyor. Caddenin sonundaki Pilar silueti ve cadde üzerindeki havalı binalarla yine iyi bir fotoğraf noktası.

Don Jaime I Caddesi (Calle Don Jaime I): Burası yine eski şehrin kalbinde, yanlarda ağaçların sıralandığı tek şeritli bir yol. Noel zamanı beyaz ışıklarıyla yürümesi keyifli bir sokak. Sizi La Seo Katedrali’ne kadar götürür.

Aragon Meydanı (Plaza Aragon) ve Bağımsızlık Yolu (Paseo de la Independencia)

Zaragoza’daki neredeyse tüm turistik yerler şehrin eski şehir kısmında yer alıyor. Yani buraya bir şekilde kendinizi attı mı yürüyerek her yeri keşfedebilirsiniz. Biz şehri keşfetmeye, Google haritalarda ilginç gözüken Aragon meydanı(Plaza Aragon) ve Bağımsızlık yolu‘ndan (Paseo de la Independencia) başladık. Burası sağlı sollu dükkanların ve tarihi güzel binaların bulunduğu,  genişçe bir cadde. Ortadan araçlar ve tramvay da geçiyor. Hava açık ve güneşliyken turlamaya buradan başlayabilirsiniz.

Cadde boyunca yürürken dikkatimizi Santa Engracia Bazilikası çekti. Yolun iç kısmında yer alsa da mimarisiyle gel bana gel bana diyor. Gittiğimiz vakit kapalı olduğu için eğer bazilikanın önünden devam ederseniz Plaza de los Sitios meydanına ulaşabilirsiniz.

Plaza de los Sitios

Burası ortasında küçük ama şirin bir park olan, etrafında ise başta Zaragoza müze binası olmak üzere şık binaların olduğu bir meydan. Parkın merkezinde ise Agustin Querol tarafından yapılan anıt ve onu çevreleyen bir de havuz bulunuyor.

Meydan ve çevresinin havası, tarzı bizim hoşumuza gitti.  Zaragoza’ya gelirseniz bu civardaki kafeleri ve restoranları değerlendirebilirsiniz.