Anasayfa Gezi notlarıAvrupa İzlanda’ya Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

İzlanda’ya Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

yazan Ender

Herkese selamlar,

Yeni bir yazı dizisiyle beraberiz. İsrail’in sıcak kumsallarından İzlanda’nın soğuk rüzgarlarına attım kendimi. Bu sefer yalnız değildim ve çok keyifli bir Ring Road gezisi yaşadık.

2.5 gün Reykjavik + 8 gün Ring Road gezisine dair bilinmesi gerekenleri, gezip gördüklerimizi bu seride anlatacağım. Gördüm ki en çok rağbet gören yazılar, “gitmeden bilinmesi gerekenler” gibi hap niteliğinde olanlar. İzlanda gezisi için de önemli bilgileri bu yazıda toparlayıp, gezi notlarımızı günlere ayırıp ayrıca yazmaya karar verdim. Başlıyoruz..

Yine önemli noktaların olduğu bir İzlanda haritası hazırladım. Umuyorum kullananlar, işine yarayanlar oluyordur.

Şehirler, şelaleler, Reykjavik, buzullar ve gezilecek noktalar gibi katmanlara ayırdım. İlginmediğiniz katmanların tik’ini kaldırıp temiz bir görüntü elde edebilirsiniz.

İzlanda

Kuzeyin en farklı ülkelerinden. Sadece 350 bin nüfusa sahip küçük bir ada ülkesi. Nüfusun 3’te 2’si başkent Reykjavik ve çevresinde yaşıyor. Ülke, Schengen bölgesinde ve AB’ye üye.

Ataları Vikingler’e dayanıyor. Her yerde ve hikayelerinde Viking izlerini görüyorsunuz. Adadan ilk bahsedilen kayıtlar MS 330’lar civarını gösterse de ancak 850 yılından sonra geliş gidişler artıyor. Vikings dizisinden hatırlayacağımız Floki 860 yılında geliyor ve 2 kış geçiriyor. Adaya ismini de o veriyor. İlk kalıcı yerleşim ise 874 yılında Ingólfur Arnarson tarafından Reykjavik tarafında 30-40 bin insanla gerçekleşiyor.

Amerika ve Avrupa kıtalarının kesişim noktasında olmasından volkanik bir bölge. Volkanlar buradaki coğrafyadan günlük hayata her şeyi dolaylı veya direk olarak etkiliyor. Volkanlar soğuduğunda buzullar oluyor, yazın eriyor dereler, şelaler, buzul gölleri oluşuyor. O şelalerden, akarsulardan elektrik üretiliyor ve İzlanda’yı kişi başına düşen elektrik üretiminde dünyada 1 numara yapıyor. Bu değer 2.sıradaki Norveç’in 2 katı miktarında. Soğuyan lav alanları içerisinde ise bambaşka bir ekosistem gelişiyor. Bu toprakların tek doğal memelisi kutup tilkilerine yuva oluyor.

Volkanlar aktif olduğunda sadece İzlanda’yı değil Avrupa’yı ve dolayısıyla tüm dünyayı etkiliyor. Çok değil 2010’da Eyjafjallajökull ve 2011’de Grímsvötn yanardağları patlamış. Oluşan kül bulutundan dolayı tüm Avrupa hava trafiğini durdurmuş. Oluşturduğu kelebek etkisi birçok olay da cabası. Eyjafjallajökull’un küçük kardeş olduğunu belirtmekte fayda var. Onun ablası Katla patladığında neler olacak göreceğiz.

Son 20 senede müthiş bir gelişme göstermiş ve dünyadaki gelir seviyesi en yüksek ülkelerden olmuş. Alüminyum rezervleri, enerji üretimi, balıkçılık ve turizm ülkeye çağ atlatmış. Turizm ile havasını, suyunu, ışığını, toprağını, taşını her şeyi turistlere öyle pazarlıyorlar ki; Türkiye’yi ve sahip olduklarını düşününce ah ulan diyorsunuz. Pazarlıyorlar dediysem de doğaya saygıları yok gibi anlaşılmasın. Taşın yerinden oynatılmasını dahi doğanın bozulması olarak görüyorlar. Turizm alanlarında bilgi panoları, araç ve yaya yolları çok iyi işaretlenmiş. Tüm bunlar hem doğanın korunması hem de turizmin gelişmesi için. Düşünün ki Yozgat’a gidiyorsunuz yoldaki tabelalar ile orada coğrafya nasıl, tarihi neler olmuş, nereler gezilebilir, neler yapılabilir özetliyor. Ha bir de bölgenin doğası bozuldu diye korumaya aldıkları alanlar var. Doğa kendini yenileyene ve bir çözüm bulana kadar bölgeyi turizme kapatıyorlar.

Avrupai diyesim geliyor, kurallara uygun yaşamaları bakımından. 2300 KM’de polis aracı sadece 2 defa gördük. 2 tane polis gördük onlarda dinlenme tesisine bir şeyler yemeye gelmişlerdi. İnsanlar kurallara uyuyorlar ve sizin de uymanızı bekliyorlar. Bizdeki gibi bir ton kural ve o kurallara uymanızı garanti etmek için güvenlik görevlileri yok. Sadece birkaç yerde güvenlik kamerası gördük(onlar da muhtemelen turistler için) onun dışında insanların birbirilerine itimatına dayalı bir sistem var. Sabit bir ordusu olmayan tek NATO ülkesi olması bile insanı güvende hissettiriyor.

Ülkenin zenginliği ve hayat pahalılığı en çok bizim gibi turistleri etkiliyor. Ekmek yaklaşık 20 lira, otobüs tek biniş 18 lira civarı, 1.5 litrelik su 5 liradan başlıyor, tuvaletler 4-8 lira arası değişiyor, kuzu çorbası 60 lira. Asgari ücret resmi olmasa da 280 000 Kron civarı. Yani 11000 Türk lirası gibi. Böyle düşününce yukarıdaki değerler onlar açısından mantıklı hale geliyor, bize ise sürekli hesap yaptırtıyor. Para birimi İzlanda kronu. Krona diye okuyorlar. Kolaylık olsun diye hep 25 Krona = 1 TL ile çevirdim.

Mevsimler Ekim-Mart arası kış, Nisan ve Eylülü bahar gibi düşünebilirsiniz. Gerisi ise yaz. Tabi Nisan bizim baharlar gibi değil. Ortalama sıcaklık gündüz 7 derece, hissedilen ise 0-2 derece arasındaydı. Rüzgar güneş, bulut farketmeksizin sürekli var.

İzlanda Ne Vaadediyor?

Sayısız ihtişamlı şelalaler, kuzey ışıkları, su kaynakları, lav kalıntıları, siyah kumlar, buzullar, dağlar, fyortlar, volkanik taş oluşumları, mağaralar, ren geyikleri, puffinler, kutup tilkisi, balina, fok gibi çeşit çeşit hayvanlar, sakin, şirin köyler ve şehirler, ilginç kiliseler ve daha fazlası.

İzlanda Ring Road Nedir?

Ring road, İzlanda’nın 1 numaralı karayolunun(Route 1) diğer ismi. Sadece 1 numaralı yolun uzunluğu 1332 km (Wikipedia’ya göre). Bizim için önemi ise bu yolu takip ederekten adayı çember misali dolanmayı ifade etmesi.

Hostelde ve yol üzerindeki gözlemlerime göre insanların çoğu, Reykjavik’e gelip Golden Circle denilen şelale ve doğal parkı kapsayan birkaç yeri gezip 2-3 günde bitiriyorlar. Birkaç gün daha vakti olanlar güney turu yapıyor.

Tabi ki böyle bir gezi beni tatmin etmezdi ve aklım hep göremediklerimde kalırdı. Bu nedenle Ring Road gezisi yapmaya karar verdim. Her şeyi tek başıma gitmek üzere planladım ama belki araç kirasını bölüşmek için birisini bulabilirim diyordum. Couchsurfingden birkaç aday çıktı ancak tarihler uyuşmadı. Geziye 1 ay kala işyerinden Berk, İskandinavya gezisinden vazgeçip bana katılmaya karar verdi.

Ülkenin doğal güzellikler açısından en güzel kısmı güneyi. Şelaler, dağlar, buzullar, tarihi alanlar derken en çok bu bölgede duraklama yapılıyor. Ülkenin doğu kısmı balıkçı kasabaları ve fyortlarla dolu. Kuzeyde ise jeotermal alanlar ve yine balıkçı şehirleri var. Kuzeyden batıya geçtiğimiz kısmı en sıkıldığımız bölge olmuştu. Batı tarafındaki Snæfellsnes yarımadası ise gezi biterken yine keyfimizi yerine getiren güzel bir bölgeydi.

Böyle bir tur için tavsiyem minimum 7 gün ayırmak gerekir. Tabiki sadece belli başlı yerleri görerek, doğa yürüyüşleri yapmayarak daha kısa sürede bitirmek de mümkün ama bence anlamsız.

Ring road gezisini birkaç şekilde yapabilmek mümkün. Kış aylarında tavsiyem kesinlikle araç ile. Doğu ve kuzey tarafında tek tük araç geçiyor. Otostop biraz riskli olabilir o soğuklarda. Yaz aylarında ise bisiklet veya otostop yapılabilir. Çadır kampı kışın makul değil yazın çok tatlı olur.

Sayılarla Ring Road Gezimiz:

 • 1 ada
 • 1 camper
 • 2 arkadaş
 • 8 gün
 • 123.7 KM yürüme
 • 2315 KM araba ile
 • 6000 TL (her şey dahil)
 • 0 müze
 • 38500 Kronalık yakıt
 • 100’lerce şelale
 • 0 kuzey ışığı
 • 2 termal havuz
 • 1 mağara
 • 1 kere F-Road’da kalma
 • 8000 küsür fotoğraf

İzlanda’ya Nasıl Gidiliyor?

Türkiye’den İzlanda’ya direk uçuş yok. Norveç, İsveç, Danimarka, Macaristan, Polonya gibi ülkelerden aktarmalı olarak gidiyorsunuz. Biletimi Ocak ayında aldım. Çok da ucuz olsun diye kasmadığımdam 1500 TL’ye geldi, biraz pahalı. Arkadaşım(Berk) ise geziden 3 hafta falan öncesinden 1000 TL civarına alabildi. Gel gelelim bagaj ücretleriyle beraber onunki daha pahalı oldu. Nedense internette ucuza bilet aldım diyenler bu bagaj ücretlerinden çok da bahsetmiyor..

Gidişi THY + Wizzair ile Budapeşte üzerinden, dönüşü ise WOW Air +Pegasus ile Stockholm üzerinden yaptım.

Bagaj ücreti konusunda ayrıca değinmek istiyorum. Wizzair, WOW Air, Ryanair, Easyjet gibi lowcost havayolları standart biletin içerisinde çok az bagaj hakkı tanıyorlar. Uçağa alırken ise sıkı bir kontrol var. Eğer bagajınız limitleri aşıyorsa orada cezalı olarak büyük meblağlar ödüyorsunuz. Her havayolu firmasının sınırları farklı. Bu nedenle mutlaka bilet almadan bir kontrol edin.

Örneğin; Wizzair’den bagaj hakkı satın almadım. Valizim kabin bagaj olmasına rağmen boyut ve ağırlık olarak onların sınırları geçiyordu. Risk alıp kapıya gittim. Şansa bakın.. Valizlerin kontrolünü yapan kişi başka bir yolcu ile o an yerde bir şeylerle uğraşıyordu. O arada 4 kişi hızlıca pasaport bilet kontrolüne gidip geçtik. Tam 62 Euro ödemekten kurtulmuştum! Görevliye yanlış vizeyi göstermişim, adam bu geçerli değil falan dedi. Bendeki heyecanı düşünün 😀 İkinci örnek olarak dönüşte WOW Air’deki görevliler bagaj ücreti ödememiş olanlara geçiş izni vermediler. Bu işin biraz şans olduğunu ve kendi riskinizi almanız gerektiğini belirtip devam edeyim.

Keflavík Havaalanından(KEF) Reykjavik Şehir Merkezine Ulaşım

Eğer aracı havaalanından kiralamadıysanız şehir merkezine ulaşım için bir yol lazım.

2 tane özel shuttle servisi bir de otobüs seçeneği var. (Taksi ve otostop konu dışı)

Flybus: Havaalanından çıkmadan ofisi var. Çevrimiçi olarak bilet alınabilir. https://www.re.is/flybus/ 2950 kr

Airport Express: Flybus’a benzer. https://airportexpress.is 2900 kr

Otobüs (Bizim tercih): 55 numaralı otobüs hattı ile havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tek bilet 460 kron ancak arada 4 zone geçtiğiniz için 4 bilet kesiyor. Kişi başı 1840 kronaya geliyor. Biniş durağını haritada işaretledim. İnişi ise merkezden 10-15 dakika uzakta bırakıyor. Gerisi tabanvay. Bizim hostele yakın olduğu için sıkıntı olmadı. Yol bir saat sürüyor.

Dönüş için ise olaylar biraz değişiyor. 55 numara 2 saatte bir kalkıyor. İşin kötü tarafı haftasonları şehir merkezinden kalkmıyor. Fjordur diye bir yere gitmeniz lazım. Oraya da 1 numaralı hat ile oraya gidebiliyorsunuz.  İlk otobüs 460 krona, ikincisi 1840 kronadan 2300 krona etti.

Önemli Siteler ve Uygulamalar

Şehir içi ve şehirler arası ulaşım için resmi uygulama:

Straeto, İzlanda’nın İETT’si gibi. Rota planlaması falan başarılı. Ayrıca Akureyri’ye kadar otobüsleri var.

https://www.straeto.is/en/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trapeze.iceland&hl=en (Android)

Kuzey Işıkları için forecast ve hava durumu

http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/#type=composite (resmi site)

http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

http://aurorareykjavik.is/aurora-forecast/

Mobil uygulamalar

https://play.google.com/store/apps/details?id=is.stokkur.zidane.android&hl=en (Android)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrustonapps.myauroraforecast&hl=en (Android)

https://itunes.apple.com/tr/app/northern-lights-aurora-alerts/id1048130916?mt=8&ign-itsct=1048130916-1048130916&ign-itscg=0176&ign-mpt=uo%3D4 (iOS)

Kamp alanları

Haritada üzerinde tıkladığınızda ilgili kampın açılış kapanış tarihlerini, adresini görebilirsiniz. Kamp alanları bunlarla sınırlı değil. Hemen her şehirde kamp alanı var.

https://www.campingcard.is

Yol durumu:

Haritada istediğiniz bölgeyi seçin. Kırmızı ise yol kapalı demek. Sıcaklık, rüzgar ve saatlik, günlük olarak geçen araç sayısı bilgileri de yer alıyor. Otostop çekmeyi düşünenlere fikir verebilir.

http://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/entire-iceland-road-conditions-map/

Acil durumları bildirmek için:

Eğer tehlikeli bir gezi yaptığınızı düşünüyorsanız site üzerinden gezi planınızı paylaşabilirsiniz. Acil bir durumda size ulaşmalarını kolaylaştırmak için.

https://safetravel.is/

https://itunes.apple.com/us/app/112-iceland/id530144261?mt=8 (iOS)

https://play.google.com/store/apps/details?id=is.stokkur.savage.android&hl=en_US (Android)

Yürüyüş yolları (Hiking ve Trekking)