Anasayfa Gezi notları Halfeti Gezisi ve Tekne Turu Notları

Halfeti Gezisi ve Tekne Turu Notları

yazan Ender

Halfeti’ye Gaziantep gezimiz sırasında günübirlik olarak gittik. Ayrı bir yazı olarak Halfeti gezi notları sizlerle..

Halfeti Şanlıurfa’ya bağlı Fırat Nehri’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir. 2000 yılında Birecik barajının yapılmasıyla şehrin çoğunluğu sular altında kalmış. Sakin ve doğal yaşamıyla Cittaslow(yavaş şehirler) listesine girmeye layık görülmüş.

Gaziantep’e o kadar yol gelmişken, şu ünlü Halfeti’yi de görelim istedik. Halfeti’ye gelmek için araç kiralamak gerekiyor. Antep Halfeti arası 105 KM kadar. Yolculuk 2 saati buluyor.

Halfeti bölgesinde ziyaret edilecek en önemli yerler: Eski Halfeti, Rumkale ve Savaşan köyü. Eski Halfeti’den tekneye binince 3 bölgeye de götürüyorlar. Zaten bunlara da götürmeseler gidecek başka bir yer yok 🙂

Bu bölgeye gidip tekne turu ve Rumkale’yi görmek için 2 rota var: Bir tanesi Gaziantep’in Yavuzeli içerisinden Rumkale’ye, diğeri ise Urfa tarafından dolanıp Eski Halfeti’ye. Rumkale yolu hakkında pek bir bilgi olmadığı için arkadaşın da tavsiyesiyle rotamızı Eski Halfeti’ye çevirdik.

Yol sizi nehir kıyısındaki meydana kadar getiriyor. Eski Halfeti denilen köy maalesef çok bakımlı değil. Malum yüksek sezon da olmadığı için kimsecikler yoktu ortalıkta. Ancak o eski evler, cami, nehir ve teskin edici sükunet nehir boyunca keyifli bir yürüyüş ortamı yaratmıştı. Yaklaşık 15 dklık nehir kenarından bir yürüyüş yolu mevcut.

Halfeti Tekne Turu

Halfeti’ye gitmeden önce tekne turu olur mu olmaz mı diye biraz endişeliydik. Onun için internette birkaç teknecinin numarasını  bulup aradık ve turların yapıldığını öğrendik. Düşünün ki aralık ayı, hava yağmurlu ve günlerden pazartesi. Böyle bir durumda insan yoğunluğunun yüksek olmayacağı aşikar ama yine de 10 kişi olduk teknede. Tabii ki gider gitmez tekne kalkmadı. Aracı nehir kıyısına parkedince tekneciler zaten sizi buluyor. Biz de telefon numaramızı verip nehir kıyısı boyunca yürüyüş yaptık.  Yaklaşık 40 dk sonra arayıp çağırdılar. Tekne turu yaklaşık 1 saat sürdü ve 2 kişi için 50 TL verdik. Gördüğüm kadarıyla fiyat konusunda standart yok. Adamına göre, kişi sayısına göre, kafasına göre fiyat çekiyor.

Tekne kıyıdan ayrılırken güzel Halfeti’yi ve (maalesef) gudubet timsali oteli dışarıdan seyrediyorsunuz. Sonra rehber Fırat nehri ve baraj gölü hakkında bilgi veriyor. Solunuzda Rumkale yükseliyor. Hayran kalıyorsunuz ve son durak olarak sadece minaresi gözüken camisiyle ünlü Savaşan köyü’nü ziyaret edip gerisin geri geliyorsunuz. Yazın tekneler köye yanaşıp fotoğraf ve yürüyüş molası veriyormuş. Biz de mola olmadı ama pazarlık yapılabilir gibi bu konuda.

Kısaca Rumkale’den de bahsedelim. Hz.İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın Rumkale’ye yerleştiği ve İncil’in kopyasını burada saklayıp, sonrasında Beyrut’a götürdüğü söyleniyor. Yani Hristiyanlık tarihi için önemli bir yer.

Manzara ve ihtişam olarak da harika bir görüntüsü var. Yukarı çıkıp keşfetmeyi dilerdik. Şu linkte  2018 nisanda Rumkale’nin ziyarete açıldığı yazılıyor ancak hem arkadaşımdan hem de tekne turunda ziyarete kapalı olduğu bilgisini aldık. Hangisi doğru bilmiyorum.

Halfeti gezimiz işte böyleydi..

Bunlara da bir göz atabilirsin