Anasayfa Gezi notlarıAsya İsrail’e Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

İsrail’e Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

yazan Ender

Kurban bayramı’nda yaptığım İsrail gezisindeki gözlemlerimi, bilinmesi gerekenleri sıcağı sıcağına paylaşıyorum. Gitmeden önce fikir sahibi ve tedbirli olmak isteyenler için uçak biletinden Couchsurfing’e, ilginç bazı bilgilerden İsrail’e gitmenin ne kadar masraflı olduğuna dair birçok şeyi İsrail’den bildiriyorum.

İsrail’e Uçak Bileti

Biletimi bayramdan sadece 2 hafta önce 640 TL’ye THY’den GotoGate üzerinden aldım. Normal zamanlarda 450-500 seviyesine düşecektir.

İsrail’de Couchsurfing

Böyle bir ülkeye gidiyorsanız ve insanları, kültürü, olan biteni anlamak istiyorsanız en iyi yol Couchsurfing. Ben de bu fırsatı kaçırmadım. Kaldığım 9 geceden 3’ünü Couchsurfing ile geçirdim.

Host teklifleri ise bir İran değil tabii ki! Sadece 5 kişiden host etme teklifi geldi. 3’ü Tel Aviv’den, 1 tane Betlehem(Filistin)’den ve 1 tane Haifa’dan.

İsrail Hakkında Genel Bilgiler

 • Para birimi şekel(shekel). Türk Lirası ile oran neredeyse 1’e 1. Kısaca NIS ve ILS olarak görebilirsiniz.
 • Para biriminin eşit olması sizi heyecanlandırmasın, İsrail gerçekten pahalı! Birçok şey Türkiye’ye göre en az 2-3 kat daha pahalı. Örneğin; 500 ml’lik suyu en ucuz 3 liraya aldım. Otobüs tek biniş 6 lira. Yakıt fiyatları 5.5-7 arasında değişiyor gibi gibi.
 • Hava gerçekten çok sıcak ve nem yüksek. Yazın gidiyorsanız şort ve rahat, sağlam bir terlik, güneş gözlüğü, şapka en iyi dostunuz olacaktır.
 • Musluk suyunun içilebildiğini söylediler. İçtim hala yaşıyorum.
 • Prizler ve voltaj bizimkiyle aynı.
 • Kredi kartını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pin kodu kullanımı yok, imza alıyorlar.

İsrail’de Seyahat/Ulaşım

 • Güvenlik konusunda paranoya sahibi olduğu doğrudur. Daha önce İran’a giriş yaptıysanız ülkeye girerken ve çıkarken birçok soruya maruz kalacaksınız. Olağan şüphelisiniz! (Pasaporttaki İran damgası nedeniyle girişte 45 dakika sorgu + 2 saat 45 dakika bekleme süresi tecrübe edildi. Çıkarken ise insanların 15 saniyede geçtiği güvenliği sorgu sualin ardından 5 dakikada geçtim.)
 • Yukarıdaki maddeyi ezen yaşantılar da var tabi. Örneğin blog aracılığıyla bana ulaşan ZeDu daha önce Suudi Arabistan ve İran’a seyahat ediyor. Kişisel vize başvurusu reddedilmesine rağmen yılmayıp grup vize başvurusu yapıyor ve vizeyi kapıyor. İsrail’e girişte ise yanında grup olmamasına rağmen rahatlıkla geçiyor. Yani kafaya taktımı oluyormuş.
 • Filistin’e giriş yapmak istiyorsanız vize başvurusunda veya havalimanında giriş yapacağınızı belirtmenize gerek yok.
 • Filistin’e girerken bir kontrol noktasından(checkpoint) geçiyorsunuz. İsrail’den Filistin’e geçerken hiçbir kontrol yok. İsrail’e girerken ise sadece X-Ray’den geçiyorsunuz. Pasaport kontrolü yabancılar için yok gibi, çok rahat.
 • Şu an Filistin diye geçen bölgeler İsrail’in doğusunda kalan Batı Şeria(West Bank) ve Akdeniz kıyısındaki Gazze bölgesi. Gazze Hamas’ın kontrolü altında ve burası hem tehlikeli hem de zaten turistler giremiyor. Batı Şeria’ya ise gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz (rahatlığınız bir açık hava hapishanesi nasıl olurmuş görene kadar devam edicek..).
 • El Halil(Hebron) şehrine gitmek için Kudüs’te Şam kapısı çıkışından otobüse binebilirsiniz. ZeDu 25 şekellik bileti pazarlıkla 17 şekele alabilmiş.
 • Resmi tatilleri cuma ve cumartesi.
 • Cuma akşam 5 civarından Cumartesi 7-8 civarına kadar aynı zamanda Yahudilerin dini günleri olan şabat(shabat). Şabat zamanı hiçbir İsrail menşeili otobüs, tren vb çalışmıyor. Sadece taksi veya kendi işini yapan insanlar çalışıyor. Müslüman veya Hristiyanların işlettiği otobüsler şabatta çalışıyor. Yine de aşağıda verdiğim siteden kontrol ediverin.
 • bus.co.il ve rail.co.il siteleri ülke genelindeki otobüs ve tren tarifelerini kapsıyor. Tel Aviv ve çevresinde Egged, Haifa’da Metronit, Akko’da Kavim gibi firmalar var. Hepsini bus.co.il’den görebilirsiniz. Ayrıca Moovit mobil uygulaması da başarılı.
 • Şabat zamanı gelip Kudüs’e geçecekseniz havaalanı binasından hemen çıkışta dolmuşlar var. 64 şekele Kudüs’e gidiyor(2018 Mart fiyatı).
 • Ülkenin yüz ölçümü oldukça küçük bu yüzden İsrail’de ulaşım kolay. Ülkenin büyük şehirleri arasında seyahat ortalama 1-1.5 saatte alıyor. Kudüs’ten Filistin’e(mesela Betlehem veya Ramallah’a) geçmek ise 20-30 dakika.
 • İsrail’de araç kiralama fiyatları çok uygun gözükmüştü. Ancak İsrail’de kiraladığınız aracı Filistin yönetiminin yetkisi altındaki bölgelerde kullanamayacağınızı bilin. Bu şu demek: örneğin Ölü Deniz’e gidebilirsiniz çünkü anayollar İsrail kontrolü altında. Ancak Filistin şehirlerine giremezsiniz. Bunu yapabileceğiniz sadece Doğu Kudüs’te birkaç firma(Green Peace