Anasayfa Gezi notları Viyana Müze Bilgileri ve Turistik Şehir Kartları

Viyana Müze Bilgileri ve Turistik Şehir Kartları

yazan Ender

Viyana dünyanın en güzel şehirlerden bir tanesi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de sayısız ve benzersiz müzeye sahip olmasında yatıyor. Bu yazıda müzelerle ilgili yaptığımız bilgileri toparladığımız belgeden bahsedeceğim.

Viyana için gezi planlaması yaparken en çok zorlandığımız şey, hangi müzeleri nasıl, ne zaman gezeceğimizdi. Bir de üzerine yüksek bilet ücretleri ve çeşitli şehir kartları veya bundle seçenekleri eklenince kafamız iyice şaştı. Düşünün ki Viyana’da 100’den fazla müze var.

Bu nedenle aşağıdaki bağlantısını paylaştığım Google belgesinde gitmemiz olası, ilgimizi çeken Viyana müzelerinin listesini yaptım. Belgede Viyana’nın popüler müzelerini, normal, Vienna Pass, Vienna Card için ayrı ayrı fiyatlarını, giriş saatlerini ve kapalı olduğu günleri bulabilirsiniz. Böylece planlama yapmanız bir nebze kolaylaştıracaktır 🙂

Özetlemek gerekirse Viyana’da başlıca 3 çeşit turistik şehir kartı var:

Vienna City Card (Viyana Şehir Kartı)

Başlıca amacı ulaşım. 1,2 ve 3 günlük seçenekler var. Ulaşımın yanı sıra bazı müzelerde birkaç Euro’luk indirim de sağlıyor. Eğer zaten ulaşımı sık sık kullanırım, birkaç müzeye de girsem yeter diyorsanız avantajlı olabilir.

Sadece temel şehir içi ulaşım araçlarından ve indirimlerden yararlanmak istemeniz durumunda:

 • 1 günlük 17 Euro
 • 2 günlük 25 Euro
 • 3 günlük 29 Euro

gibi bir ücret tablosu var. 24 saatlik hop-on hop-off veya havaalanı ulaşımı da isterseniz fiyatlar artıyor. Tüm fiyatlara şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.viennacitycard.at/index.php?page=buy_article_ctrl#buy-cards

Hangi müzede veya partner kurumda indirim var listesini ise şurada görebilirsiniz.

Normal Ulaşım Biletleri

Vienna City Card‘ın gerçekten avantajlı bir kart mı olup olmadığını anlamak için bir de normal bilet fiyatlarına bakalım. Tüm ulaşım biletlerine şu siteden ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan göreceğiniz üzere 1,2 ve 3 günlük ulaşım biletleri sırasıyla 8, 14.10 ve 17.10 Euro’ya geliyor. Aslına bakarsanız Vienna City Card sağladığı indirim/avantajlar için 9-12 Euro arası bir ücret tahsil etmiş oluyor. Biz gireceğimiz yerler için hesap yaptığımızda Vienna City Card ile kafa kafaya geldiğini görmüştük ve en sonunda normal ulaşım kartı almaya karar verdik.

Vienna Pass

Vienna Pass, müze ve etkinlikler için özel bir şehir kartı. Vienna Pass ile 70’ten fazla müzeye girebiliyorsunuz. Sadece kaç günlük kart istediğinize karar vermeniz lazım. Bu kadar geniş seçenek olunca fiyatı da ona göre pahalı tabi ki.

 • 1 günlük 85 Euro
 • 2 günlük 119 Euro
 • 3 günlük 149 Euro
 • 6 günlük 189 Euro

Vienna Flexi

Flexi kart da Vienna Pass ile aynı şirket tarafından sağlanıyor. Arada 2 önemli fark var:

1- Flexi ile girilebilecek yerler daha az(40 civarı)

2- Flexi kart ile gün değil kaç müzeye girmek istediğinize karar veriyorsunuz. İlk kullanımdan sonra 60 gün içerisinde diğer haklarınızı da kullanmanız lazım.

 • 2 müze ziyareti 47 Euro
 • 3 müze ziyareti 59 Euro
 • 4 müze ziyareti 75 Euro
 • 5 müze ziyareti 89 Euro

Pass ve Flexi kartlarla nerelere girebileceğinizin tam listesine kendi websitelerinden ulaşabilirsiniz: https://www.viennapass.de/en/sights. Listede müze resimlerinin üzerinde sarı nokta olanlar Vienna Pass’in geçtiği yerleri, yeşil nokta ise Flexi kartın geçtiği yerleri gösteriyor.

Viyana Müzeleri ve Şehir Kartı Karşılaştırma Dokümanı

Ee bir sürü şey saydık, hangi kartı almak lazım? Hazırladığımız belge ise tam da burada işinize yarayacak. Tek bir sayfada en popüler müzeleri, normal ücretlerini ve hangi kart ne kadar indirim yapıyor görebiliyorsunuz!

Önce gitmek istediğiniz müzelere karar verin(bizce en zor kısım bu). Sonra normal giriş ücretlerini ve şehir kartlarıyla olan indirimli ücretleri karşılaştırın. Basit bir matematik ile hangi kartın sizin için daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

Belgenin tamamına buradan erişebilirsiniz. Daha fazla kişinin yararlanabilmesi için İngilizce hazırlanmıştır.

Daha fazla müze bilgisi eklemek isterseniz veya eksik, yanlış bilgi varsa lütfen yorum yapın!

Bunlara da bir göz atabilirsin

Bir yorum bırak