Anasayfa Gezi notları Aradığınız Fransa’ya Ulaşılamıyor: Marsilya Gezi Notları

Aradığınız Fransa’ya Ulaşılamıyor: Marsilya Gezi Notları

yazan Ender

Aradığınız Fransa’ya şu anda ulaşılamıyor.. dıd dıd dıd dııııd. Marsilya. İşte bu şehre geldiğimizde bizde yarattığı hissiyat buydu. Bugün sizlere Aralık 2021’de gittiğimiz ve Fransız kaldığımız Marsilya’ya dair gezi notlarımızı paylaşıyoruz..

Marsilya, Barcelona’ya taşındığımızdan beri hep bir gün gideriz dediğimiz bir yer olarak kalmıştı. Pandemi döneminde 3.kez bir gezi planımız(Roma, Portekiz ve son olarak Fas) iptal olunca keşfetme dürtümüz kursağımızda kalmasın istedik ve ani bir kararla Marsilya’ya bilet aldık.

Marsilya Hakkında Temel Bilgiler

Marsilya bize çok tanıdık bir uygarlık tarafından kurulmuş. Foçalılar M.Ö. 6. yy’da bugün Fransa’nın güneyinde yer alan bölgeye gelip bir koloni şehri kuruyorlar. Bu Marsilya’ya Fransa’nın en eski şehri olma ünvanı kazandırıyor.

Günümüzde ise Fransa’nın 900 bine yakın nüfusuyla en büyük 2. şehri konumunda. Futbol severler Olimpic Marseille dolayısıyla yakından tanısa da bizce hala kabuklarını kırıp bir turizm atılımı yapmaya çalışan bir şehir.

Marsilya limanı
Marsilya eski limanı

Marsilya’ya Ulaşım

Barcelona’dan

Biz Barcelona’dan Marsilya’ya ulaşım için otobüs kullandık. Düzenli olarak Flixbus’ın veya Blablabus’ın otobüs seferleri oluyor.

Giderken saat ve fiyat en uygun seçenek Flixbus idi. İki kişi için 58 Euro verdik. Eğer erken bilet alırsanız çok daha uygun fiyatlara git-gel yapabilirsiniz. Ulaşım Flixbus’ın dediği 5,5 saatten 45 dakika daha uzun sürdü. Bunda özellikle Fransa sınırını geçtikten sonra başlayan trafiğin önemli bir etkisi var. Hep böyle midir bilmiyoruz. Otobüs giderken sadece Montpellier’de durdu.

Otobüs Saint-Charles otobüs terminalinde bırakıyor. Burası aynı zamanda tren garı. Terminalden eski liman tarafına 15-20 dakikada yürünebilir.

Marsilya Valiz Depolama

Bizim dönüşte evden checkout saatimiz otobüsten çok önceydi. Ev sahibi de çok anlayışlı olmayınca, tüm gün valizlerle dolaşmamak için valiz bırakacak bir yer aradık. Terminal binasının hemen dışında La Bag Mobile diye valiz depolama için bir hizmetin olduğunu gördük. Kabin boy valiz ve 2 sırt çantası için 11 Euro gibi bir ücret ödedik. Görevli muşmula suratlının tekiydi ama böyle bir ihtiyacınız varsa çok da bir seçenek yok gibi.

Konuma buradan, resmi sitesine ve fiyatlara