Anasayfa Gezi notları Game of Thrones’un İzinde Girona Sokaklarında..

Game of Thrones’un İzinde Girona Sokaklarında..

yazan Ender

Hepimizin bildiği üzere kitleleri peşinde sürükleyen HBO dizisi Game of Thrones 2019 yılında sona erdi. Dizinin finalinin üzerinden birkaç sene geçmiş olmasına rağmen çekildiği yerler ve şehirler hala popülerliğini koruyor. Hatta bu yerler için  Game of Thrones rotası bile yapılıyor.

Daracık ve birbirine labirent gibi bağlanan sokaklar, Arnavut kaldırımlar, orta çağ mimarisiyle etkileyici bir eski şehri var Girona’nın. Yahudi Mahallesi’nin de içinde olduğu bu tarihi şehir, Game of Thrones dizisinin 6. sezonunda Braavos şehrini tasvir etmek için kullanılmış. Bir önceki yazımızda satır aralarında bahsettiğimiz GoT sahnelerini bir yazı haline getirelim dedik..

Girona, birçok şehir arasından seçilmiş ve televizyon tarihinin en pahalı dizilerine ev sahipliği yapan özel yerlerden biri haline gelmiş. Burada çekilen bir diğer film ise The Perfume. Ama bu yazıda bunun üzerinde durmayacağım.

Yazıdaki tüm konumları https://goo.gl/maps/47JkyDBJhWkfHcGx7 Google Haritalar listemiz üzerinden görebilirsiniz.

Şimdi gelin Game of Thrones Girona’da nerelerde çekilmiş bir göz atalım…

Braavos Sokakları – Piskopos José Cartañà Caddesi

Altıncı sezonun ilk bölümünde Arya Stark’ın Braavos sokaklarında dilendiğini görüyoruz. Sahnelerden biri katedralin arkasındaki bahçelerin önünde, Bisbe José Cartañà Caddesi’nde çekildi.

Bu caddenin merdivenlerinde çekilen sahne,  Game of Thrones rotasını takip eden turistler tarafından en çok yeniden canlandırılan sahne . Şehre gelen pek çok turist, Braavos sokaklarında dilenen Arya gibi davranarak bu anı fotoğraflıyor. Bakınız benim gibi 😀

Braavos Tiyatrosu – Plaça dels Jurats

Dizinin 6.sezon 5. bölümünde, Arya büyük bir kalabalığın arasında Lannisterlar’ı konu alan bir oyun izliyor. Gerçek hayatta bu meydan Girona’da tiyatro ve konser alanı olarak da kullanılıyor.

Braavos theatrePlaça dels Jurats
Braavos Tiyatrosu – Plaça dels Jurats

Great Sept of Baelor’un dış cephesiGirona Katedrali

Girona katedraliyle ilgili gerekli bilgileri diğer yazıda vermiştim. Dizinin 6.sezon 6. bölümünün bir sahnesi bu merdivenlerde geçiyor. Bu merdivenler Jaime Lannister’ın High Sparrow ile karşılaştığı King’s Landing’deki Great Sept of Baelor’un dış cephesi olarak kullanılıyor. Jaime, Kraliçe Margaery’nin utanç yürüyüşünü engellemeye çalışmak için Tyrell askerleriyle birlikte geliyor.

Great Sept of Baelor, Game of Thrones
Girona Katedrali Great Sept of Baelor olarak ekranlara geldi

Braavos Limanı pazarı – Kral Ferdinand Katolik Caddesi ve Arkeolojik Yol

Dizinin 6. sezon 7. bölümünde Arya Stark, şehrin dışına çıkmak için Braavos pazarında dolaşır. Bu pazar, Girona Arkeolojik Yolu’nda ve Rei Ferran el Catòlic Caddesi’nde, Arap Hamamları girişinin hemen önünde kurulmuş.

Arya’nın Kaçış sahnesi

Arya’nın kaçış sahnesi

6.sezon 8.bölümde Arya’nın balkondan atladığı ev Girona Katedrali meydanında yer alıyor. Katedrali karşınıza aldığınızda soldaki mavi panjurlu evler hemen gözünüze çarpacaktır.

Arya’nın kaçışı Yahudi mahallesi tarafındaki dar sokaklarda, geçitlerde, merdivenlerde ekrana gelmeye devam ediyor.

Konum olarak çok yakın olmasa bile Arya kendini bir anda hamamda buluyor. Hamamın olduğu yer aslında Arap Hamamları. Hamamdan çıkınca ise yine üstte bahsettiğimiz Bravoos pazarına geliyor.

Pazarda bir süre devam eden koşuşturmadan sonra Arya yüksekçe bir yerden merdivenlere doğru atlıyor ve akabinde meyve sepetlerini birer birer deviriyor. Merdivenler ekranlarda pazarın devamı gibi gözükse de aslında orası Sant Martín kilisesinin önünde yer alıyor.