Anasayfa Gezi notlarıAvrupa Mallorca Gezi Notları

Mallorca Gezi Notları

yazan Ilgım

Sevgili Gezender Blog okuyucuları! Sizleri İspanya’nın en sıcak, en popüler topraklarından sesleniyoruz. Mallorca gezi notları yazımızla Şubat 2020’de yaptığımız hafta sonu maceramızı ve Mallorca adası ile ilgili bilgileri aktaracağız.

Mallorca Hakkında Ön Bilgi

İspanya 17 özerk bölgeden oluşuyor. En popüler bölgelerinden bir tanesi ise Akdeniz’de yer alan ve sadece adalardan oluşan Balerik(Balearic) Adaları özerk bölgesidir.

Mallorca, Balerik adaları özerk bölgesinin 5 adasından en büyüğü ve aynı zamanda başkent olan Palma‘ya da ev sahipliği yapıyor. Yani Mallorca adanın, Palma (Palma de Mallorca diye de geçer) ise şehrin adı. Fiziksel olarak Katalonya bölgesine yakınlığından olsa gerek adada birçok Katalan yaşar. Dil olarak hem Katalanca hem İspanyolca duyabilirsiniz. Eğer Mallorca’yı daha önce duymadıysanız bile İbiza’yı kesin duymuşsunuzdur. İbiza, Mallorca’nın güneyindeki başka bir Balerik adası ve çılgın partileri ile biliniyor.

Mallorca, İspanyolca’da Mayorka şeklinde okunur ve Türkçe’ye de aynen bu şekilde geçmiş.

Placa De La Reina Palma

Eğer siz de bizim gibi sadece Bozcaada, Avşa, Adalar gibi adalarda bulunduysanız, ada deyince aklınıza küçük, şirin ama gelişmemiş, olanakları kısıtlı yerleşim yerleri geliyordur. Ancak Mallorca bizim önyargılarımızı tamamen yıktı.

Mallorca, 900 bini aşan nüfusu, üniversitesi, metrosu, otobanı, Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birisiyle Türkiye’deki birçok şehir ile yarışır.

Kısaca Mallorca Tarihi

Mallorca tarih boyunca birçok medeniyetin hakimiyeti altında kalmış. İzler takip edildiğinde adadaki insan yerleşiminin MÖ 4000-6000‘lere kadar uzandığı görülmüş. Biz tarih sonrası devirlere bakarsak önemli olarak Fenikeliler, Romalılar, Araplar ve son olarak İspanyollar‘ın adanın tarihi üzerinde önemli etkisi olduğunu görüyoruz. Şehrin kuzeyindeki Alcúdia şehrine gittiğinizde Roma kalıntılarını kendi gözlerinizle de görebilirsiniz. Palma sokaklarında gezerken ise İspanyol, Katalan ve Arap etkisini görebiliyorsunuz.

Peki neden Mallorca bu kadar gelişmiş?

Mallorca, Avrupa kıtasına yakınlığı ve Akdeniz’deki jeopolitik konumu, Kuzey Afrika iklim etkisiyle her daim sıcak olması, harika plajları, tarihi dokusu ile özellikle 1950’lerden itibaren Avrupalı ve Amerikalı zenginlerin ilgi odağı haline gelmiş. Günümüzde birçok zenginin ve İspanya kraliyet ailesinin yazlığına ev sahipliği yapıyor. E bu kadar paralı insan ilgi gösterince de adaya çok fazla yatırım yapılmış.

Mallorca Gezi Notları

Mallorca dediğimiz gibi hem tarihi dokusu hem doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Tabi öyle bir Antalya, Muğla gibi tarihi ve doğal güzellik beklemeyin ama yine de gelmeye değer.

Gittiğimiz dönem Şubat olduğu için, hava soğuk olmasa bile denize girilecek kadar da sıcak değildi. Biz de araç kiralayıp başkent Palma’yı ve Valdemossa, Alcudia gibi şehirleri ziyaret edip kültür turu yaptık.

Gittiğimiz tüm noktaları işaretlediğimiz Google Haritalar listesine buradan erişebilirsiniz

Mallorca’ya Nasıl Gidilir?

Biz Palma de Mallorca’ya Barcelona’dan uçakla geldik. Biletlerimizi iki ay öncesinden Ryanair’den aldık ve bilet fiyatları gayet uygundu. Barcelona – Palma arası yaklaşık yarım saat sürüyor.

Barcelona’dan Palma’ya diğer bir seçenek ise feribot kullanmak. Bu yöntemi denemedik ancak deneyenler oldukça rahat olduğunu söylüyor.

Türkiye’den gelmek için ise THY ya da Pegasus’la Barcelona ve ya Madrid’e inip oradan Ryanair, Vueling gibi firmalarla Mallorca’ya ulaşabilirsiniz.

Mallorca’da Ulaşım

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için üç seçeneğiniz var. Birincisi otobüs. Şehir merkezine giden bu otobüs her 15 dakikada bir kalkıyor, yolculuk süresi yarım saat ve ücreti 5 euro.

İkinci seçenek ise taksi. Tabi taksi kullanmak biraz pahalı olacaktır.

Üçüncüsü ise bizim gibi araba kiralayıp ada içindeki tüm ulaşımı bununla sağlamak.

Araç Kiralama

Eğer adada Palma dışında bir yerlerede gitmek istiyorsanız hem vakit hem nakit olarak araç kiralama çok avantajlı oluyor. Biz aracı Ryanair websitesi üzerinden Thrifty firmasından kiraladık. Cuma gecesinden pazar akşama kadar Hyundai i10 ile iki gün için 39 Euro ödedik.

Bunun haricinde havalimanında birçok firma bulunuyor. Hertz, Avis, Enterprise gibi bilinenlerin yanında, Goldcar gibi günlük 1 Euro gibi komik rakamlara araç kiralayan firmalar da var. Eğer böyle bir şey yapacaksanız dikkatli olmakta fayda var. Bizzat deneyimlemesek de internetten bu tip firmaları aratınca çok fazla şikayet olduğunu gördük ve tercihimizi bilindik firmalardan yana kullandık.

Otobüs

Ancak adayı keşfetmek için tek yol bu değil. Ada içinde gelişmiş bir otobüs ağı var. Örneğin Valldemossa ve Soller’e 210 nolu otobüs hattı ile ulaşmak mümkün. Soller’e gitmenin başka bir yöntemi ise nostaljik treni kullanmak. Plaza de Espana’dan kalkan trene binip nostaljik bir seyahat yapabilirsiniz. Bu linkte adanın her yerine giden otobüsleri ve geçtiği güzergahları görebilirsiniz.

Palma’da araba için ücretsiz park yeri bulmak biraz sıkıntı olabiliyor çünkü her yer dolu. Bir tane bulabilirseniz ne ala! Bulamazsanız ücretli otoparka mahkum. Eğer kalacağınız yer yakın ise ücretsiz otopark için adres HardRock Cafe’nin önüne bakabilirsiniz. HardRock Cafe sahil yolunda kalıyor ve old town’a da çok yakın.

Mallorca Konaklama

Mallorca’da konaklamamızı Airbnb kullanarak yaptık. Kiraladığımız ev tam old town kısmında idi. Tabi bu da bize her yere ulaşım kolaylığı sağladı. İki kişi iki gece için 64 euro ücret ödedik. Ev, eski bir Mallorca eviydi ve tasarımı da buna göre fena değildi diyebiliriz.

Mallorca Gezi Planı

Gittiğimiz dönem Şubat olduğu için, hava soğuk olmasa bile denize girilecek kadar da sıcak değildi. Biz de araç kiralayıp başkent Palma‘yı, Valdemossa, Soller ve Alcúdia gibi kasabaları ziyaret edecek şekilde kültür turu planladık. Ekstradan adanın sağ tarafında kalan Porto Cristo’da yer alan Drach mağarasına gittik. Tüm bu anlattıklarımız için hafta sonu yeterli oldu.

Mallorca’da kaç gün gezilir derseniz, sadece tarihi yerleri, köyleri ziyaret edip adayı gezmek için 3-4 gün ayırabilirsiniz. Plaj plaj gezip denize de girecekseniz en azından bir hafta, Mallorca’nın hakkını vermek için ideal bir süre diyebiliriz.

Adanın sol tarafı daha dağlık ve plaj sayısı daha az. Valldemossa, Soller, Alcudia gibi köyler adanın solunda kalıyor. Sağ taraf ise daha çok deniz turizmine hizmet ediyor ve birçok otele, yazlığa ev sahipliği yapıyor.

Fikir vermesi açısından adanın kuzeyindeki Alcúdia’dan Palma’ya gitmek otoban’da olduğu için en fazla 1 saat alacaktır.

Gezilecek yerleri iki kısma ayırdık. İlk kısımda başkent Palma’daki belli başlı gezilecek yerleri kuzeyden güneye, ikinci kısımda ise Mallorca adasındaki gezdiğimiz köyleri, kasabaları listeledik.

Palma de Mallorca’da Gezilecek Yerler

Palma’daki gezilecek turistik yerlerin çoğu eski şehir kısmında kalıyor. Palma eski şehiri gezerken yürüyüş rotamız yaklaşık olarak şöyleydi:

Passeig del Born ve civarındaki sokaklarda dolandık sonra yukarı doğru yürüyüp, belediye binasından sağa dönüp caddeyi takip ettik ve La Rambla‘ya ulaştık. Ara sokaklardan rastgele dolanıp Plaza de Espana‘ya kadar geldik. Buralarda vakit geçirip Sant Miguel caddesine indik. Yol üzerinde Olivar Pazarı ve çeşitli kiliselere uğrayıp Plaza Mayor‘a geldik. Sokaklarda rastgele yürümeye devam edip Baños árabes‘e kadar geldik. Buradan rotamızı Mallorca Katedraline ve La Almudaina Kraliyet Sarayına çevirdik. Böylece eski şehri kabaca gezmiş olduk.

Gece dışarı çıkıp takılalım diyorsanız tavsiyemiz Santa Catalina bölgesi olur. Eski şehir tarafından gelip Arjantin Caddesi’ni geçince o bölgede birçok bar, disko bulabilirsiniz.

Old Town (Eski Şehir)

Bir Avrupa şehrine gittiğimizde gezmeyi en çok sevdiğimiz ve en çok vakit geçirdiğimiz kısmı kesinlikle old town kısmı oluyor. Çünkü sokaklarda özgürce kayboluyoruz! Size de tavsiyemiz her zaman olduğu gibi, gezilecek belli başlı yerlere giderken rastgele dolanıp sokaklarda kaybolmanız olur.

Sokaklarda gezerken Arap ve İspanyol sentezini farkedeceksiniz. Dar sokaklar, kemerli geçişler, kapılar, eski evler…

Ayrıca Mallorca’da daha önce başka Avrupa şehirlerinde görmediğimiz ama tıpkı bizdeki evlere benzeyen cumbalı evler gördük. Bu da bulunduğu yere çok farklı bir hava katıyor.

Plaza de Espana (İspanya Meydanı)

Plaza de Espana, hem sosyal hayatı hem de ulaşım ağı ile (otobüs, metro ve tren istasyonu) Palma’nın kalbi diyebiliriz. Ortasından geçen Alexander Rosello caddesi istasyonları bir tarafta, küçük meydanı ise başka bir tarafta bırakmış.

Meydanın bir tarafında Soller nostaljik tren istasyonu bulunuyor. 1912’de kullanıma açılmış bu tren, Soller ile Palma arasında çalışıyor ve oldukça rağbet görüyor. Biz araba kiraladığımız için bu treni kullanamadık ama bir daha ki gelişimizde bunu deneyimlemek istiyoruz. Soller trenini kullanmak isteyenler, tren saatleri için linke tık tık.

Bu istasyonun yanında ise turist danışma noktası bulunuyor. Buradan ücretsiz broşürler temin edebilirsiniz. Turist danışma noktasının arka tarafında ise ‘Parc de les Estacions‘ bulunuyor. Yani İstasyon Parkı. Bu parkta yürüyüş yapıp yerel halkı gözlemleyebilirsiniz.

Plaza de Espana’da bahsetmeye değer ayrıca Jaume‘nin heykeli bulunuyor. Jaume Mallorca’yı Araplardan alan kral olarak onlar için önemli bir isim. Bir nevi “fatih”. Ayrıca üzerinde higrometrenin olduğu başka bir yapıda ise Palma’da diğer köylere olan mesafelerin yer aldığı bir tablo bulunuyor.

Mercat de Olivar (Olivar Pazarı)

Plaza de Espana eski şehre başlangıç noktası da denilebilir. Plaza Espana’dan kaptırıp içeri doğru yürüyüp sola dönerseniz Olivar Meydanı‘na gelirsiniz. Bu meydanda da tarihi bir pazar olan Mercat de Olivar bulunuyor. Pazarda meyve, sebze, deniz ürünleri, et, tavuk ürünleri, tapaslar ne ararsanız var. Yani klasik bir İspanyol pazarı. Eğer acıktıysanız ve gerçek Mallorca yemeklerini denemek istiyorsanız burayı değerlendirebilirsiniz. İçeride çok değişik yemekler bulunuyordu. Fiyatları da gayet makuldü.

Mercat de Olivar

Bu pazar, pazartesiden cumaya 07.00 ile 14.30 arası, cumartesi 07.00- 15.00 arası açık ve pazarları kapalı.

Marketten çıkıp aşağıya doğru yürürseniz Sant Miguel kilisesini göreceksiniz. Adını üzerinde bulunduğu Sant Miguel caddesinden almış. İçerisinde sizi etkileyen özel bir şey olmasa da, caminin üzerine yapılması açısından farklı bir konumda diyebiliriz. Bu haliyle de Mallorca’nın cami üzerine inşa edilen 4 kilisesinden biri olmuş. Diğer kiliseler hangileri ki diye sorarsanız; Santa Creu, Sant Jaume ve Santa Eulalia kiliseleri.

Konuya ilgileyseniz bu dörtlü için bir rota bile oluşturulmuş. Rota Santa Creu ile başlıyor. Sırayla Sant Jaume, Sant Miguel ve en son Santa Eulalia ile sona eriyor. Bu rotadaki kiliseler hakkında kısa bir bilgi almak için adrese tıklayın.

Bu kiliseden aşağıya doğru çevreyi geze geze indiğinizde ise Plaza Mayor’a kadar ulaşıyorsunuz.

Plaza Mayor (Büyük Meydan)

Turistlerin uğrak yeri olmuş bu meydan, eski şehrin ortasında klasik bir İspanyol meydanı diyebiliriz. Dar sokaklardan tüneller geçip ulaşıyorsunuz. Burası birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya satan dükkanları barındırıyor.

Plaza de Mayor’dan aşağı yürürken Baños árabes yani “Arap hamamı” dikkatimizi çekti. Yüksek bahçesi, sokağın üstünden geçen üst geçidi ilgi çekiyor. Burası Can Serra caddesinde bulunuyor. Cadde dediğimize bakmayın sokak arası bir yer. 2.5 euro giriş ücreti var.

La Seu (Palma Katedrali veya Cathedral of Santa Maria of Palma)

Merkezde bulunan bu katedral La Seu Katedrali olarak da biliniyor ve hem Palma’nın hem Mallorca’nın en ikonik yapısı diyebiliriz. Gotik tarzda yapılmış. Katedralin iç kısmı ünlü Katalan mimar Gaudi tarafından yeniden düzenlenmiş. Yeniden düzenlenmiş diyoruz çünkü vakti zamanında gerçekleşen büyük depremde burası zarar görmüş ve Gaudi de burayı yeniden düzenlemiş. Zaten içeri girdiğinizde buraya kesin Gaudi’nin eli değmiş diyorsunuz. İyi ki de değmiş çünkü bu zamana kadar ziyaret ettiğimiz kiliseler içinde bizi en çok etkileyen oldu. Özellikle kilisenin renkli vitrayları ile ikindi güneşinin harika ışık oyunları bizi mest etti.

Katedral pazarları kapalı. Giriş ücreti yetişkinler için 8.5 euro, öğrenciler için 6 euro (kartınızı göstermek şartıyla, Akbil geçerli;)) , 2-11 yaş arası çocuklar için 4.5 euro ve ziyaret saatleri kış tarifesi için pazartesinden cumaya 10.00- 15.15 arası, cumartesileri ise 10.00-14.15 arası. Ayrıca katedralin terasına da çıkış mümkün fakat şu an terasa çıkılamıyor. Sadece mayıs-ekim ayı arasında geldiyseniz çıkabiliyorsunuz.

La Almudaina Kraliyet Sarayı (Alcazar)

Katedralin hemen karşısında bulunuyor. Birinden çıkıp diğerine gidiyorsunuz.

Bu sarayın inşası Müslümanlar tarafından 1282 yılında başlatılmış. 1.Jaume adayı Müslümanlardan alınca sarayın da bazı yerlerini yıkmış, düzenlemiş, eklemeler yapmış ve bugünkü saray meydana gelmiş. Sarayda Müslüman ve Hristiyan dönemlerinin izlerini görebilirsiniz. Orta kısmında bir de avlu bulunuyor.

Saray günümüzde yazları kraliyet ailesi tarafından kullanılmaya devam ediyormuş.