Anasayfa Gezi notlarıAvrupa Valencia Gezi Notları – Paella’nın Anavatanına Yolculuk

Valencia Gezi Notları – Paella’nın Anavatanına Yolculuk

yazan Ilgım

Siz hala paella yemediniz mi? O halde sizi İspanya deyince akla gelmesi gereken en önemli iki yemekten birisi olan paella’nın doğduğu memlekete götürelim ve Valencia gezi notlarımızı paylaşalım..

Valencia, İspanya’nın doğusunda yer alan bir Akdeniz şehri. Aynı zamanda Valencia özerk bölgesinin başkenti ve en İspanya’nın üçüncü büyük şehridir. Dil bakımından İspanyolca yoğun olarak kullanılsa da halkın yarısı Katalanca’nın bir lehçesi olarak kabul edilen Valencian dilini de bilir.

MÖ 138 yılında Romalılar tarafından kurulmuş olan Valencia’nın anlamı Latince güç, kuvvet anlamına gelmekteymiş. Romalılar’dan sonra pek çok kültüre ev sahipliği yapan Valencia, 714 yılında Arapların hakimiyetine girmiş ve çok uzun süre Müslümanların yaşadığı bir şehir olmuştur.

İlginç bilgi

Türkçe ve İspanyolca alfabedeki sesler bakımından büyük benzerlikler gösterir. Birçok kelimeyi Türkçe gibi okuyabilirsiniz.

Tabiki bazı farklılıklar da var. Mesela “V” harfi İspanyolca’da “B” olarak okunur. Bu nedenle İspanyollar Valencia’yı “Balensia” diye okurlar.

İspanyolca’daki diğer bir kural ise yanyana gelmiş iki “L” harfinin “Y” olarak okunması. Mesela “Paella”, “Paeya” olarak okunur.  Üstteki iki kuralı bir arada görelim: Villa kelimesi “Biya” olarak okunur.

Valencia’ya ulaşım

Barcelona’dan;

İspanya’da otobüs ve tren fiyat tarifeleri uçaklardaki gibi sürekli değişiyor ve eğer erken almazsanız pahalıya geliyor.

Araç kiralama ise İspanya’da çok uygun fiyatlara bulabilseniz de otobanlar ve otopark ücretleri canınızı yakabilir. Ücretleri tam hatırlamasak da Barcelona Valencia arası otoban ücreti nereden baksanız 30 euro tutar.

İspanya’da neresi olursa olsun otopark, otoban ücretini araştırmadan araç kiralamayın!

Biz Valencia’ya Barcelona’dan gittik ve yukarıdaki nedenlerden dolayı BlablaCar’ı kullandık. İki kişi gidiş için 42 euro, dönüş için 49 euro ödedik. Yolculuğumuz 3.5-4 saat civarı sürdü.

Barcelona’dan otobüs ve tren seferleri için; https://www.rome2rio.com/map/Valencia-Spain/Barcelona ya da https://www.omio.com/buses/barcelona/valencia  adreslerine tıklayabilirsiniz ya da googlelayın..

Türkiye’den;

Türkiye’den Valencia’ya THY’nin direkt uçuşları bulunmakta. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürmekte. Havaalanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine ulaşım için 3 nolu hattı(yani kırmızı hat) veya 5 nolu hattı(yani mavi hattı) kullanabilirsiniz. Biletler 4.90 euro. İkinci seçenek 150 nolu otobüs veya aerobus. Aerobus her yirmi dakikada bir kalkıyor. Ücreti 2.50 euro. 150 nolu hat için ücret 1.05 euro. Son seçenek ise taksi.

Havalimanından şehre ulaşım için bu ve benzeri bilgileri http://www.valencia-cityguide.com/tourist-information/transport/transport-from-the-airport-to-the-city.html  adresinden bulabilirsiniz.

El Palmar’a Ulaşım

El Palmar köyüne şehir merkezindeki Porte de la Mar durağından 25 nolu otobüs kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve kişi başı 1.5 euro ödüyorsunuz.

Sefer saatlerini ve duraklarını Moovit uygulamasında görebilirsiniz. Websitesinden bakmak isterseniz: https://moovitapp.com/valencia-1669/lines/25/490932/3876171/en

Valencia’da Ulaşım

Valencia’da ulaşım gelişmiş. İstediğiniz yere kolayca otobüs, metro, bisiklet ile ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Valencia’da görülmesi gereken yerler birbirine yakın olduğundan her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Biz bir tek El palmar köyüne gitmek için otobüs kullandık onun dışında her yere yürüyerek gittik. Bu yüzden de herhangi bir turist kart ya da ulaşım kartı almadık. Ama almak isteyenler ya da merak edenler için söylüyorum VLC diye bir turist kartı var. Ve 24, 48, 72 saat geçerlilik süreleri var. Otobüs, metro ve tramvaya bu süreler içinde ücretsiz bi